Schwarzenberský seník - ubytování Třeboň
Penzion Schwarzenberský seník nabízí ubytování v Třeboni v apartmánech a pokojích nedaleko centra města v klidné části Třeboně.
Historická část města s dominantami areálu renesančního zámku, gotického kláštera a děkanským kostelem, souborem renesančních a barokních měšťanských domů na náměstí, půvabnou renesanční radniční věží a novogotickým městským pivovarem se staletou tradicí je autentickým obrazem města doby vrcholné éry rybničního hospodářství 16. století.
Založení města Třeboň
Počátky města sahají asi do poloviny 12. století, kdy na jedné ze stezek, procházejících širokým pohraničním hvozdem, vznikla malá osada či jen pouhý dvorec. Celé rozlehlé území dostal od krále výsluhou podnikavý Vítek z Prčic, první známý člen později rozvětveného rodu Vítkovců.
V archívech je první záznam o sídle Wittingau (dnes Třeboň) z roku 1260.
Kolem roku 1300 lze v Třeboni předpokládat vznik městského opevnění, zesíleného zvenčí vodním příkopem. V této době se Třeboň začala rychle rozvíjet ve středisko rozšiřujícího se panství.
V roce 1341 získala Třeboň statut města a v letech 1376 a 1378 tzv. právo měst královských a výsadu na dovoz soli.
A proč vlastně název Třeboň? Kde se vzal název města Třeboň? Vznikl od slovesa tříbit nebo od osobního jména Třebon? Kdo ví...
V roce 1366 se vlastníky Třeboně a přilehlého panství stali bratři z Rožmberka, za nichž město nabylo významu a rozmachu. Největšího rozkvětu dosáhla Třeboň v 16. a na počátku 17. století, zejména za vlády posledních Rožmberků, bratrů Viléma a Petra Voka.
Přirozeným centrem celé městské památkové rezervace je náměstí, obklopené měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty.
Nejvýznamnějším objektem je stará radnice, z jejíž 31 metrů vysoké věže je krásný výhled do okolní krajiny. Radnice vznikla v 16. století přestavbou dvou shořelých domů. S přispěním císaře Ferdinanda III. byla k radnici později přistavena čtyřboká, 31 metrů vysoká věž s ochozem. V polovině 18. století bylo průčelí budovy ozdobeno freskami s rožmberským, schwarzenberským a městským znakem. Při přestavbě roku 1819 byl radniční dům zvýšen o druhé patro.
Nyní se v něm nachází loutkové divadlo (dříve výstavní síň) a městské muzeum (od roku 2008). V areálu bývalé radnice je také barokní divadlo J. Tyla, postavené v roce 1832. V tomto divadle vystupovala řada významných umělců, za všechny jmenujme Antonína Dvořáka a Emu Destinnovou. Dnes se zde v sezóně střídají umělci a divadelní soubory z celé republiky.
Uprostřed náměstí stojí renesanční kamenná kašna z r. 1569 od kameníka Jordana, v její blízkosti pak barokní mariánský sloup. Tato barokní památka je dílem kameníka Leopolda Huebera. Na náklady měšťanů Jana a Alžběty Pilsových byla roku 1780 zhotovena socha Panny Marie na štíhlém jehlanu, jež spočívá na trojbokém podstavci se sochami sv. Josefa, sv. Vojtěcha a sv. Alžběty.
Třeboňský zámek je jedním z největších zámeckých komplexů v České republice. Na jeho místě původně stával panský dvorec, změněný na tvrz a později kamenný hrádek, zmiňovaný poprvé roku 1374. Na místě gotického hradu bylo později vystaveno honosné renesanční sídlo významného rodu Rožmberků. Další mocný rod, Schwanzenbergové, kteří Třeboň vlastnili od roku 1660, obohatili zámek barokními dostavbami na vnějším nádvoří.
Zámek je obklopen nádherným parkem a hradbami.
Po mnoho let velkou část třeboňského zámku zaujímaly depozitáře Státního oblastního archivu, jejich podstatná část však byla v roce 2014 přestěhovaná do nových zrekonstruovaných prostor bývalého augustiniánského kláštera. Nachází se zde nachází i rožmberský archiv, jeden z nejcennějších šlechtických archivů. Řada archiválií je uznána za kulturní památky; nejstarší uložená listina pochází z roku 1184.
Pár kroků od náměstí je augustiniánský klášter. Tvoří uzavřený areál budov z okruhu městských zdí. Byl založen bratry z Rožmberka v roce 1367 pro kanovníky řádu sv. Augustina. Brzy po založení konventu byly postaveny hlavní klášterní budovy a kostel svatého Jiljí. Z původního kláštera si zachovala svou prvotní podobu ze 14. století v neporušeném stavu pouze křížová chodba s kaplí sv. Jana Křtitele, zatímco jeho patro bylo v pozdějších dobách několikrát změněno.
V roce 1785 byl klášter zrušen. Návštěvníci dnes mohou vstoupit pouze do kostela a přilehlé křížové chodby. Kostel nese od konce minulého století rozšířený název na kostel Panny Marie Královny a sv.Jiljí. Zvláštností stavby je dvojlodí, provedené zde poprvé v českých zemích. Gotickou klenbu podpírají čtyři štíhlé sloupy, stojící v podélné ose kostela.
Koncem 14. století byl kostel vyzdoben tabulovými oltářními obrazy od Mistra Třeboňského a opukovou sochou Madony s děckem. Socha je v kostele dodnes a podle odborníků jde o jeden z nejkrásnějších výtvorů českého sochařství.
Do samotného centra Třeboně vedou tři hlavní cesty, které lemují mohutné brány. U kostela je brána Budějovická, vybudovaná v letech 1605 až 1611, přestavěna do nynější podoby na začátku 19. století.
Na východní straně zase město střeží Hradecká brána, jejíž jádro pochází z 20. let 16. století, kdy se brána stala součástí zdokonaleného městského opevnění.
Na jižní části města je Svinenská brána. Má obloučkové štíty a sgrafitovou výzdobu.
Hned za ní je ještě jedna brána, Novohradská, vedoucí na hráz rybníka Svět. Ta byla vybudována v 16. století. Vjezd do brány je ve tvaru gotického lomeného oblouku, přístup k ní je z obou stran omezen hradební zdí.
K městu Třeboni paří místní části:
Vznik: 1240
Rozloha: 9038 ha
Počet obyvatel: 8840 (k 31. 12. 2007)
Pošta: 379 01
Policie: Ano
Webové stránky: http://www.mesto-trebon.cz
Penzion Schwarzenberský seník nabízí ubytování v Třeboni v apartmánech a pokojích nedaleko centra města v klidné části Třeboně.
Nabídka pohodlného ubytování v historickém centru města Třeboně v penzionu, který se nachází v historické budově Vratislavského domu.
Ubytování v Třeboni v moderně zařízených apartmánech s 2 - 5 lůžky a jedné garsoniéře pro 2 osoby a s přistýlkou. Parkování, wifi, pergola, dětské...
Dvoulůžkové apartmány v Třeboni v těsné blízkosti Aurory. S možností přistýlky. Apartmány jsou s balkonem v budově s výtahem. Parkování, úschovna kol.
Penzion v klidné vilové čtvrti nedaleko centra. K dispozici samostatné dvoulůžkové pokoje, terasa, WIFI, úschovna jízdních kol, motocyklů. Parkování.
Ubytování v Třeboni Břilicích ve 2-3lůžkových pokojích s přísl. a 5lůžkových apartmánech s dvěma ložnicemi. snídaně. Venkovní posezení, gril, bazén.
Zobrazit nabídku ubytování v Třeboni