CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Při návštěvě Třeboně nezapomeňte navštívit park zámku Třeboň. Možná jste v něm již byli, ale park právě prošel rozsáhlou rekonstrukcí a od 1. června 2020 je otevřen pro nejširší veřejnost v novém!
V šestihektarovém parku, který je součástí čtvrtého největšího zámeckého komplexu v České republice, jsou nové cesty, dřevěné historizující lavičky i nová zeleň (řada rododendronů a azalek, nová květinová výsadba hledíků, voskovek a jiřin). Zmizely tak nevzhledné asfaltové cesty (celkem měří osm kilometrů) i zabetonované železné lavičky. Architekti, dělníci i historici pracovali na obnově dlouhých devět měsíců; díky nim zámecký park dostal podobu z konce 19. století.
Pár faktů z historie parku
Dle kastelána třeboňského zámku Víta Pávka park již potřeboval nezbytný zásah. Bylo mj. třeba vyčistit ucpaný původní příkop, který dnes slouží jako městská kanalizace, byl odstraněn asfaltový povrch a byla nutná i demolice litého betonu, který někde dosahoval tloušťky přes třicet centimetrů.
Park je otevřen veřejnosti každý den od 7 hodin. Na noc se vstupy a branky do parku zamykají; v zimě v 16 hodin, v létě ve 21.
Park je stejně jako zámek Třeboň národní kulturní památkou; v roce 2019 jej od ledna do října dle kastelána navštívilo přesně 48 629 lidí, tržby ze vstupného činily 4,37 milionu Kč.
Zámecký park budou moci návštěvníci v blízké budoucnosti sledovat i z oken nové prohlídkové trasy třeboňského zámku, která se připravuje v dosud veřejnosti nezpřístupněných prostorách, využívaných léty třeboňským státním archivem. Zimní zahrada, kaple, sál se zachovalými freskami, a další reprezentační místnosti se uvolňují díky stěhování archivu do prostor bývalého augustiniánského kláštera. Nabízí se tedy tím možnost zpřístupnit další zajímavá místa zámku a tedy připravit pro návštěvníky další prohlídkový okruh zámku.
Co se týče parku, kastelán při znovuotevření parku 1. 6. 2020 přiznal, že tato rekonstrukce parku není poslední. Uvažuje o znovuvybudování skleníků či zeleninových a bylinkových záhonů přímo pod katovnami, které jsou na okraji parku.
Při znovuotevření parku bylo konstatováno, že zámecký park i zámek jsou velkým turistickým lákadlem a právě v současné době Třeboň a Třeboňsko zájem turistů potřebuje ještě víc než dříve. Park se jistě též stane cílem místních obyvatel, až budou hledat místo pro relaxaci.
Při slavnostním otevření parku dne 1. června 2020 připomněla ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková:„Historické zahrady a parky jsou nedílnou součástí památkových objektů. Představují svébytná umělecká díla zahradní architektury a jsou vyhledávaným místem odpočinku návštěvníků památek. Proto považujeme péči o ně za stejně důležitou jako o historické domy.“
Projekt Obnova parku stála 7 milionů; byla spolufinancována Evropskou unií ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj. Na revitalizaci parku, která mu částečně navrátila podobu z konce 19. století, pracovala firma Lesostavby Třeboň a.s. podle projektu architekta Milana Šindlera.