CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
V historickém centru lázeňského města Třeboň, v bezprostřední blízkosti Masarykova náměstí se nachází velký komplex budov a parku státního zámku Třeboň. Jste zváni k návštěvě:
Renesanční zámek Třeboň, patřící v historii třem významným rodům: Rožmberků, Švamberků a Schwarzenberků, a situovaný kolem čtvercového nádvoří a obklopený šestihektarovým anglickým parkem je čtvrtým největším zámeckým komplexem v Čechách; po Pražském hradu, Českém Krumlově a Jindřichově Hradci.
Původ zámku úzce souvisí s historií města, které vzniklo patrně na počátku 12. století při obchodní stezce z Rakous. Zámek vznikl na místě původního panského sídla a gotického hrádku ze 14. stol. Areál byl rozšířen v r. 1456 a dále v letech 1479 – 82 a 1519 – 24. Po požáru v r. 1562 za vlády posledních Rožmberků Viléma a Petra Voka zámek získal svou dnešní renesanční podobu.
Zámek Třeboň je státem chráněnou národní kulturní památkou.
Na místě dnešního zámku stávala pravděpodobně od poloviny 14. století vodní tvrz pánů z Landštejna, kterou roku 1366 zdědili Rožmberkové. Ti se kromě rozvoje zámku zároveň zasloužili, že Třeboň získávala výsady, jaké náležely královským městům – opevnění kamennou hradbou s příkopem, pořádání výročních trhů a dovoz soli.
Zanedlouho se tak město i s bažinatým okolím stalo téměř nedobytným místem, jemuž zásluhou nových majitelů nechyběl klášter, pivovar či špitál. Zároveň došlo k přebudování panského sídla na mohutný hrad. Součástí hradu byly obytné místnosti, velký sál, kaple, pokoje fraucimoru i vnější pavlače. Význam města ještě vzrostl, když se v jeho okolí začaly zakládat rybníky, které obdivují turisté dodnes.
Hlavním podnětem pro zahájení rozsáhlých přestaveb panského sídla v renesančním stylu byl velký požár, který postihl Třeboň v roce 1562 a kterému padlo za oběť čtyřicet osm domů i část zámeckého komplexu. Stavební práce navrhl a provedl rožmberský architekt italského původu Antonia Ericery Vlacha. Tehdejší majitel, Vilém z Rožmberka, město navštěvoval pravidelně, ale většinou jen na pár dní. Četnost jeho návštěv na Třeboni stoupla v jeho zralém věku v souvislosti s budováním rybniční soustavy, ale i pobytem věhlasných alchymistů, jakými byli John Dee a Edward Kelly.
Dvoupatrová čtyřkřídlá budova má třípatrovou hranolovou věž. Nad vstupním portálem je mramorový rožmberský znak a malba od T. Třebochovského z r. 1608.
Vnější nádvoří obklopují renesanční hospodářské a správní budovy. Většinu fasád zdobí sgrafita.
Po smrti Petra Voka z Rožmberka (1611) získali Třeboň Švamberkové. Petr ze Švamberka zamýšlel postavit na jihovýchodní straně vnějšího nádvoří evangelickou modlitebnu, jejíž stavba však nebyla nikdy dokončena. Tyto stavební práce vedl italský stavitel Paolo Sarcelli. Již roku 1621 bylo třeboňské panství za spoluúčast Švamberků na stavovském povstání zkonfiskováno samotným císařem Ferdinandem II.
Stavební činnost na zámku opět ožila za nových majitelů, kterými se roku stali od roku 1660 Schwarzenberkové.
Na velkém zámeckém nádvoří zhotovil roku 1712 Jan J. Světecký kamennou kašnu s hlavami Turků, jimž klove oči krkavec. Tento motiv připomíná vítězství Adolfa Schwarzenberga nad Turky u Rábu. Kašna s tímto motivem schwarzenberského znaku byla zhotovena podle návrhu architekta Pavla Ignáce Bayera.
Zámek si můžete prohlédnout na třech prohlídkových trasách.
Tato prohlídková trasa, která byla reinstalována v roce 2009, nám připomíná dobu posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka
Poslední majitele třeboňského panství, Schwarzenbergy, nám představí celkem 11 místností, které obývali ještě v minulém století a kde trávili každé Vánoce.
Zde se seznámíte s prostory hospodářských budov, které se využívaly k ustájení koní a chovu psů. Součástí prohlídky jsou také podzemní chodby (kasematy)
Tato trasa není mimo hlavní sezónu běžně nabízena.
Otevírací doba je v turistické sezóně od dubna do října denně (obvykle kromě po), v adventní a vánoční době nabízí vánoční prohlídky a mimo sezonu je otevřen 1 - 2 x týdně pro lázeňské hosty a další zájemce.
Oficiální stránky zámku: www.zamek-trebon.cz