CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Do samotného centra města Třeboně vedou tři hlavní cesty; každou z nich lemuje původní mohutná brána. Budějovická je jednou z nich.
Budějovická brána střeží vstup do Třeboně ze západní strany.
V této části města byla původně brána zvaná Nová Břilická. Jako Budějovickou bránu ji vybudoval stavitel Dominik Cometa z Eckthurnu a Jan Lukan v letech 1605 – 10, a to jako závěr stavby tzv. Dlouhé zámecké chodby, vedoucí po městských hradbách.
Zřízení 100 metrů dlouhé Dlouhé chodby bylo vynuceno stěhováním rozsáhlé rožmberské knihovny a obrazárny z Krumlova do Třeboně (pod dohledem archiváře a kronikáře Václava Břežana). Při přistavbě Dlouhé chodby, která komunikačně spojila zámek nejen s bránou, ale i s kůrem přilehlého kostela sv. Jiljí a augustiniánského kláštera, původní Břilickou bránu nahradila honosnější Budějovická brána. Z Břilické brány se zachovalo pouze klenuté schodiště. Tím procházíme, jdeme-li z Masarykova náměstí kolem staré zámecké lékarny brankou se schodištěm pro pěší do zámeckého parku a k Zámecké cukrárně. Dlouhou chodbu dodnes využívá Státní oblastní archiv v Třeboni.
Brána byla do dnešní podoby přestavěna z komunikačních důvodů r. 1824.
Seznamte se i s ostatními bránami Třeboně.