CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Při návštěvě Třeboně využijte možnosti vystoupat na 31 metrů vysokou věž staré radnice, z nichž můžete z ptačí perspektivy pozorovat Masarykovo náměstí a okolí.
Roku 1562 koupila obec dva vyhořelé sousední domy a dala je přestavět Vlachem Jakubem Corabellem na radnici, která při prvním úředním číslování domů roku 1770 obdržela číslo 1. Podloubí radnice bylo původně otevřeno do náměstí třemi polokruhovými arkádami s mohutnými pilíři, kterým nad původně jediným patrem budovy odpovídaly tři štíty.
Roku 1638 byla, s přispěním císaře Ferdinanda III, k radnici přistavěna masivní čtyřboká, 31 metrů vysoká čtyřpatrová věž s ochozem, hodinami a cibulovitou střechou (tzv. Ferdinandka). Věž má de facto podobu z této přestavby dodnes a také od té doby tvoří vedle kostelní věže druhou dominantu města.
Roku 1742 bylo průčelí budovy ozdobeno freskami s rožmberským, schwarzenberským a městským znakem. Při přestavbě roku 1819 byl tento radniční dům zvýšen o druhé patro. Budova radnice dostala též druhou věž na radničním domě, s barokní bání a zvonem.
V radničním domě byla dlouhá léta výstavní síň, učebny místní zušky, kanceláře, úřady... Od roku 2008 je zde Muzeum Třeboň, a v roce 2012 po rekonstrukci sousedního divadla J. K. Tyla byla zrušena výstavní síň, a prostor byl použit pro vznik nového Loutkového divadla.
Původně se z věže ohlašoval požár nebo jiná nebezpečí pro město; dnes věž slouží jako vyhlídkové místo s jedinečnými výhledy na historické jádro Třeboně i okolní krajinu.
Cestou na ochoz nás čeká sto schodů, ale výstup stojí za to. V úvodu výstupu je sice úzké točité schodiště, ale to později přechází v otevřené dřevěné schodiště. Vydechnout a odpočnout si můžete v mezipatrech, kde jsou k vidění i příležitostné malé výstavy.
Ve druhém patře věže si můžete navíc prohlédnout závaží, řetězy, háky a další příslušenství ke starému mechanickému hodinovému stroji, který je sice stále funkční, ale odpočívá, neboť dnes čas třeboňákům měří stroj elektrický.
Z ochozu Věže vás čeká úchvatný výhled, a to nejen na historické náměstí, ale uvidíte i za brány města, a to na všechny světové strany: nepřehlédnutelné jsou Mokrá luka a jejich seníky, místní část Kopeček s vodárenskou věží, rybníky Svět i vzdálenější Rožmberk, Dunajovická hora. A bude-li mít vhodné počasí s dobrou viditelností, uvidíte i Novohradské hory a Kleť...
Pravda, větší výhled by byl z věže nedalekého farního kostela Panny Marie Královny a sv. Jiljí, ale tato kostelní věž není z bezpečnostních důvodů přístupná veřejnosti.