CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Pozvánka na výstavu, která bude v Třeboni k vidění po celou dobu adventní a vánoční 2019.
Místo a doba otevření výstavy:
Vernisáž výstavy „Milý Ježíšku, chci být hodně hodný, jíst jablíčko a odpoledne spát.“ – Vánoce očima dětí i dospělých bude 27. listopadu v 17.00 v přízemí Domu Štěpánka Netolického.
Dům Štěpánka Netolického, Masarykovo náměstí 89, Třeboň
Pozvánka na výstavu „Milý Ježíšku, chci být hodně hodný, jíst jablíčko a odpoledne spát“ – Vánoce očima dětí i dospělých
28. 11. – 5. 1. 2020
Vernisáž výstavy: 27. listopadu 2019 v 17.00
Ve středu 27. listopadu v 17.00 se v Domě Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí v Třeboni uskuteční zahájení výstavy „Milý Ježíšku, chci být hodně hodný, jíst jablíčko a odpoledne spát“. Výstava, která si pro svůj titul vypůjčila slib jednoho malého Schwarzenberga z dopisu Ježíškovi, nabídne návštěvníkům pohled na Vánoce tak, jak je lze zachytit v archiváliích Státního oblastního archivu v Třeboni. Na výstavě bude představeno téměř 50 fotografických reprodukcí archiválií z 19. a 20. století.
„I přesto, že Vánoce silně prostupují naší společností, není nalézání písemných dokladů o jejich slavení samozřejmé. Sváteční atmosféra a rodinné rituály se do písemných pramenů dostanou jen zřídka,“ vysvětluje archivář a kurátor výstavy Michal Morawetz. Výstava překračuje lidový a duchovní rozměr Vánoc a ukazuje, jak se tyto svátky odrážejí například v komerční sféře a politice. „Komerční potenciál Vánoc chápali již na konci 19. století drobní živnostníci i velké firmy. V dobových periodikách otiskovali reklamy na zaručeně nejlepší vánoční dárky,“ doplňuje Morawetz. Výstava prezentuje také doklady o oslavách křesťanského svátku u nejvyšších společenských vrstev, ale výběrem exponátů nezapomíná na slavení svátků u těch, které postihla bída, ani na ty, kteří nemohli trávit Vánoce se svými nejbližšími. S vánoční atmosférou svátků v teple domova tak kontrastují Vánoce trávené vojáky v zákopech první světové války a ve vojenském lazaretu.
Na výstavě nechybí ani dětské touhy zachycené v dopisech Ježíškovi či doklady o proměně tradic. Prostřednictvím osobních deníků bude možné nahlédnout na průběh posledních adventních dnů a doby vánoční u orlických Schwarzenbergů. „Nejmladší příslušníci tohoto rodu zanechali v dopisech adresovaných Ježíškovi sliby vzorného chování i seznam toho, co doufali nalézt pod stromečkem. Srovnání s touhami dnešních dětí je pak individuálním úkolem pro každého návštěvníka výstavy,“ říká Morawetz.
Výstava připomene také klasicistní novoročenky prvního ředitele pražské Akademie výtvarného umění a učitele kreslení v rodině hraběte Buquoye Josefa Berglera. Umělecká díla z první čtvrtiny 19. století doplňují zdařilé grafiky zaslané po konci druhé světové války orlickým archivářům.