CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Navštivte v Třeboni na Masarykově náměstí nově zrekonstruovaný Dům Štěpánka Netolického, který se nachází v historickém jádru města.
Tento dům č. p. 89 je považován za nejcennější objekt centru města. Přestože roky chátral, je nyní díky zdařilé rekonstrukci k vidění v celé své kráse.
Z historie domu Štěpánka Netolického
Dům je pojmenován po svém majiteli slavném rybníkáři Štěpánku Netolickém, který jej vyženil. Oženil se s paní Dorotou, poměrně movitou vdovou po rožmberském písaři, která se projevila i jako zdatná obchodnice s chmelem a ječmenem, a provozovala i dobře zásobovaný krámek. Dorota Netolická vlastnila dům čp. 89 na náměstí v Třeboni, a právě zde nechal koncem 19. st. kníže Jan Adolf II. Schwarzenberg umístit desku na počest Štěpánka Netolického.
Dům má gotické základy. Zásadní přestavbou prošel v druhé polovině 16. století a renesanční dispozici si zachoval v podstatě dodnes. V 17., 18. a 19. st. došlo v objektu k mnoha různým opravám, které sice nebyly rozsáhlé, ale mnohdy negativně ovlivnily stavební historii domu.
Při radikální rekonstrukci domu v 50. letech 20. st. došlo k velkému poškození nástěnných maleb ve schodišťové síni. V 70. letech byla rekonstruována přední část domu, a v 80. letech zde byla zřízena obřadní síň. Tato modernizace bohužel způsobila zánik některých historických konstrukcí a architektonických prvků.
V roce 2009 byla obřadní síň přesunuta do prostor nového MÚ na předměstí, a od té doby byl objekt domu využíván minimálně, pouze v přízemí byla prodejna květin.
Dům Štěpánka Netolického dnes
Dům Štěpánka Netolického prošel v letech 2014 - 2016 zásadní rozsáhlou a velmi zdařilou rekonstrukci v rámci projektu Zachování kulturního a historického dědictví v domě Štěpánka Netolického a 19. 1. 2016 byl slavnostně otevřen.
V domě má sídlo Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví, které prostřednictvím stálé expozice připomíná rybníkářské řemeslo, jedinečnou krajinu Třeboňska i samotné osobnosti rybníkářů. Lidé uvidí nejstarší dokumenty, rybářské náčiní nebo originály velkoplošných map.
Kromě prostor pro výše zmíněnou stálou expozici, jsou v domě další multifunkční galerijní prostory, které jsou určeny pro krátkodobé výstavy, přednášky, semináře, workshopů a různých kulturních akcí.
Pozvánky na výstavy, přednášky a jiné události v Domě ŠN
Otevírací doba v Domě ŠN
Kontakty
Pod čarou: Dům Štěpánka Netolického získal začátkem roku 2017 čestné uznání Presta v kategorii Občanské a průmyslové stavby – rekonstrukce, a to za citlivé provedení rekonstrukce objektu a kvalitní řemeslné a restaurátorské práce.