Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví

Stálá expozice Centrum rybníkářského dědictví vznikla začátkem roku 2016 rozsáhlou přestavbou v   Domě Štěpánka Netolického , který je jedním z nejcennějších domů v historickém centru Třeboně, na Masarykově náměstí.

Stálá expozice Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví

Expozice Centrum třeboňského rybníkářského dědictví připomene rybníkářské řemeslo, jedinečnou krajinu Třeboňska i samotné osobnosti rybníkářů. V den slavnostního otevření domu 19. 1. byla otevřena i první navazující dlouhodobá výstava. Lidé uvidí nejstarší dokumenty, rybářské náčiní nebo originály velkoplošných map. 

V Centru  je kromě stálé interaktivní vzdělávací expozice věnované třeboňské rybniční krajině a osobnosti a dílu Štěpánka Netolického také návštěvnické centrum, které bude mimo jiné zájemcům poskytovat informace o rybníkářství na Třeboňsku.

Výstava též připomíná, že Třeboňské rybníkářské dědictví spolu s historickým centrem města, rybníky Rožmberk a Svět, dále s Novou řekou, částí Staré řeky a Zlatou stokou je zařazeno od roku 2005 na indikativní seznam České republiky pro nominaci k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO.

Štěpánek Netolický a jeho dílo

V expozici se potkají dvě významné osobnosti - Štěpánek Netolický a Jakub Krčín. Dle tvůrců expozice - firmy Scientice Agency s.r.o. a firmy Holiday films s.r.o. - byl Štěpánek Netolický dlouhou dobu neprávem opomíjen, ačkoliv právě on byl tvůrcem krajiny, která je geniálním lidským dílem, neopomíjejícím však přírodu.

Štěpánek stál na samém počátku budování rybniční soustavy na Třeboňsku a Chlumecku. Dovedl promítnout své plány a představy i do podoby projektu (z roku 1506 a 1538), který vycházel ze znalosti přírodních podmínek regionu a záměrů a ekonomických možností své vrchnosti, pánů z Rožmberka. Vystavěním Zlaté stoky - páteře, která napájí celý systém, dal základ celé rybniční soustavě. Krčín už jenom do té páteře připojoval své rybníky.

Vize Josefa Štěpánka Netolického, ze které vycházeli všichni jeho pokračovatelé, vytvořila dnešní tvář třeboňské krajiny. Geniální Zlatou stoku obdivujeme dodnes.

Oficiálním partnerem projektu Centra je Státní oblastní archiv v Třeboni

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví, id: 10449 , rubrika: Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 27.01.2016
Autor: Marie Košinová