CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Každý rok v únoru, případně ještě v březnu probíhá na mnoha místech naší země tzv. masopust. Je to lidová slavnost, která se do dnešních dnů dochovala zvláště v mnoha našich menších obcích a vesnicích. Masopust se každoročně koná i na mnoha místech Třeboňska.
Masopust je lidový obyčej, který přestože nemá ve své podstatě nic společného s vírou, je odvozen z církevního kalendáře. Slaví se v čase před tzv. Popeleční středou, kterou začíná 40denní půst před velikonocemi. Protože datum velikonoc je pohyblivý, je pohyblivým svátkem i masopustní čas.
Nejvíce masopustního veselí a hodování je o víkendu před tzv. masopustním úterkem. V roce 2025 připadá termín masopustního úterý na 4. března. Popeleční středa je následující den, 5. března 2025.
K masopustu se vztahuje řada pověr. Jedna z nich říká, že člověk má o masopustu co nejvíce jíst a pít, aby pak byl celý rok při síle.
Na Třeboňsku má masopust poměrně velkou tradici, kterou udržují a organizují místní sbory dobrovolných hasičů či jiné místní spolky a skupiny. Akce má většinou podobu masopustního průvodu v maskách, anebo se konají masopustní maškarní bály, karnevaly či tancovačky, pro děti pak odpolední dětské maškarní karnevaly či různá zábavná představení.
Průvod masek - maškar má velkou tradici (a těší se velké oblibě) například v místních částech Třeboně v Břílicích a Branné, v Chlumu u Třeboně, na Suchdolsku v Klikově, v Tušti, a na mnoha dalších místech. Často pak toto veselí končí v místním pohostinství vesnickou zábavou a tancovačkou!
Přehled masopustních akcí a pozvánek uvádíme v kalendáři akcí Třeboně a Třeboňska.