Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Dřevo – již 400 milionů let – interpretace

Pozvánka do Třeboně na podzimní zajímavou výstavu. Od poloviny října do začátku prosince 2018 bude v prostorách Domu Štěpánka Netolického k vidění výstava bioložky a výtvarnice Barbary Ritterbusch Nauwerck s názvem: 

DŘEVO – již 400 milionů let – INTERPRETACE

Informace k výstavě:

  • 14. 10. – 2. 12. 2018
  • vernisáž výstavy: 13. října, 14.00 - Na zahájení výstavy naváže přednáška Barbary Ritterbusch Nauwerk Proměny vnímání (Wahrnehmung) a konstrukce (Wahrgebung) tvaru těla ryb – od lovecké magie k růstovému modelu. Při této příležitosti bude také představena stejnojmenná publikace autorky, která poprvé vychází v českém překladu.- 

Autorka výstavy Barbara Ritterbusch Nauwerck je doktorka přírodních věd, ale posledních třicet let se intenzivně věnuje také výtvarnému umění.

Středem jejího zájmu je dřevo, které zpracovává velmi netradičním způsobem a vytváří tak zcela unikátní svébytné objekty. V Třeboni jich představí téměř padesát. „Dřevo roste a roste a roste – odpradávna. Věděli to již stavitelé domů na kůlech v mladší době kamenné, kteří žili u jezera Mondsee v Horním Rakousku. Mohli se díky tomu usadit a zůstat na jednom místě. Věděl to i Aristoteles, který se tímto tématem zabýval, když vysvětloval dynamiku neustálého vzniku a zániku jako princip přírody přesahující všechny zákony,“ přibližuje výchozí teze své tvorby Barbara Ritterbusch Nauwerck. Sama sebe vidí spíše jako interpretku než umělkyni. Tou je podle ní především příroda – samotný růst dřeva – jeho letokruhy, jeho rytmus považuje za jednu ze základních forem lidského vnímání. Ve svých dílech tyto myšlenky reflektuje a pokouší se je různými způsoby interpretovat.


Barbara Ritterbusch Nauwerck (*1944) je doktorkou přírodních věd, studovala je v Gießenu, Kielu a v Berlíně. Na Svobodné univerzitě v Berlíně a Technické univerzitě v Berlíně se věnovala pedagogické a vědecké činnosti v oboru ekologie a limnologie. Působila také jako vědecká pracovnice na Limnologickém ústavu Rakouské akademie věd v Mondsee, poté byla nezávislou badatelkou v oboru ekologie tekoucích vod se specializací – břehy jezer v oblasti Salzkammergut. V roce 2012 získala Zemskou cenu Horního Rakouska za ochranu životního prostředí a jeho trvalé udržitelnosti.

Práci se dřevem se věnuje od roku 1989. Měla řadu výstav v Rakousku, Německu i České republice. V roce 1998 uspořádala výstavu o ekologii břehu jezera Mondsee v Českých Budějovicích.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Dřevo – již 400 milionů let – interpretace, id: 11921 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 12.10.2018
Autor: Marie Košinová