CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Páteří rybniční soustavy Třeboňské pánve je umělý vodní kanál s názvem Zlatá stoka. Kanál byl vybudovaný již v 16. století a je to geniální dílo, které zásobuje rybníky Třeboňska "živou" vodou až do dnešních dnů. Zlatá stoka je mistrovským dílem velkého rybníkáře Štěpánka Netolického.
Zlatá stoka je umělý kanál dlouhý téměř 48 km, vystavěný v letech 1505–1518, ve většině délky uměle vyhloubený, částečně však vedený i v uměle navršeném zemním valu a zajištěný proti unikání vody. Vedení a podoba stoky jsou v podstatě neměnné už přes pět století.
Zlatou stoku navrhl a z velké části realizoval Štěpánek Netolický. (V budoucnu změnu toku provedl snad jen Jakub Krčín, když v roce 1571 začal stavět rybník Svět. Koryto stoky převedl za východní hradby Třeboně a vyřešil křížení Zlaté stoky s novou Světskou stokou, kterou se odváděla voda do později stavěného Rožmberka.)
Štěpánkova Zlatá stoka je dodnes důmyslnou součástí rybniční soustavy. Kromě hlavního úkolu regulovat vodní režim v Třeboňské pánvi, měla a má i další velmi významné funkce. V době vzniku přinesla Rožmberkům velké bohatství. Zvýšila výnosy z rybničního hospodářství, sloužila k pohonu pil, mlýnů a kuželužen, plavilo se po ní palivové dřevo. Štěpánkova stoka, zvaná původně Strouha, tak přinesla prosperitu původně chudému a nepohostinnému kraji. Právem dostala později pojmenování "Zlatá", a to si udržela dodnes.
V minulosti umožňovala i např. zřizování mlýnů; bylo jich celkem 18. Postupem času byla opuštěna její funkce zásobování přilehlých měst pitnou vodou, a také poslední plavení dřeva proběhlo už v roce 1937, dodnes však je nezbytná pro vypouštění a napouštění rybníků.
Zabezpečuje cirkulaci vody mezi jednotlivými rybníky na Třeboňsku, okysličování vody a výměnu živin, nezbytných pro chov ryb.
Při nedostatečném množství vody v rybnících dochází ke zhoršování podmínek pro chov ryb. Tyto problémy pomáhá překonávat právě Zlatá stoka, která již téměř pět století v celé své délce 45,2 km přivádí vodu z řeky Lužnice jednotlivým rybníkům.
Název „Zlatá“ dostala v průběhu staletí právě pro svůj význam a jedinečnost. Po celý rok přivádí vodu pro sádky, doplňuje vodu v rybnících, ale zároveň ji v období výlovů odvádí. Naprostou nezbytnost prokazuje Zlatá stoka v zimě, kdy okysličená voda umožňuje přežití ryb pod ledem.
Cesta a úseky Zlaté stoky
Zlatá stoka odbočuje z řeky Lužnice u obce Majdalena blízko jezu Pilař, napájí a odvádí vodu ze zdejších rybníků a do Lužnice se vrací pod Veselím nad Lužnicí.
Proplétá se mezi největšími rybníky Třeboňska (Opatovický, Svět, Káňov, Velký Tisý, Rožmberk, Koclířov, Dvořiště).
Z historického a památkového hlediska je nejzajímavější horní část ZS. dle historických pramenů byla už ve 14. století vedena voda z Lužnice umělým přítokem na Třeboň. Poháněla dva mlýny, zásobovala rybník na místě dnešního Opatovického a několik menších rybníků. Tato stoka byla náročná na údržbu a nedostatečný, a proto nechal Štěpánek Netolický stoku rozšířit a na Lužnici zřídil nový jez, kterým zvýšil spád vody.
Střední a dolní tok v délce téměř 30 km (od Třeboně do vtoku ve Veselí) zcela nově naprojektoval a vybudoval Štěpánek Netolický. Koryto bylo za Třeboní zdviženo a tak se docílilo dostatečného spádu pro rozvod vody do rybníků. Trasa ZS k rybníku Kaňov byla napřímena (hráz Kaňova se stavěla zároveň se Zlatou stokou). Aby byla voda udržena v náležité výšce, byla hrázemi utěsněnými velkou vrstvou jílu vyzdvižena nad terén. tato střední část ZS byla pro udržení potřebné vody vedena v četných zákrutech.
K jistým změnám na Zlaté stoce došlo za působení rožmberského regenta Jakuba Krčína, který navázal na dílo ŠN, když stavěl své velkolepé stavby jako byly rybníky Svět a Rožmberk a Nová řeka, a poupravil tok ZS v městě Třeboni.
TIP TŘEBOŇSKA.CZ:
Celková délka Zlaté stoky od samoty Pilař u Majdaleny až po vtok do řeky Lužnice u Veselí nad Lužnicí je 45,2 km, šířka se pohybuje od 5 do 8 m. Průměrná hloubka je od 1 do 1,5 m. Celkový absolutní spád - tj. rozdíl výšek mezi úrovní jezu Pilař a výtokem do Lužnice je 32,5 m. Po odečtu všech ztrát na třech mlýnech zůstane na celé trase pouze spád 12,9 m. Průměrný sklon Zlaté stoky na 1 km délky je pouhých 28,5 cm.
Průtok vody je regulován rybáři. Fauna a flora spadá do péče CHKO Třeboňsko.
Zlatá stoka je skutečně ukázkou důmyslného velkorysého řešení celé vodohospodářské situace na Třeboňsku. I když ji dnes mnozí vnímáme jako přírodní tok, je to dílo lidských rukou geniálně vyprojektované Štěpánkem Netolickým.
Netolický při projekci a stavbě částečně využil toho, co již v krajině bylo. „Z archivních pramenů víme, že už před rokem 1367 tady tekl potok nazývaný Strouha. Vytékal z řeky Lužnice v místě, kterému se dnes říká U Pilaře, tedy tam, kde teď z Lužnice odbočuje Zlatá stoka,“ říká Václav Rameš z třeboňského archivu.
„Starý vodní systém fungoval zřejmě docela dobře, ale byl zničen husitskými válkami. Něco bylo překopáno schválně a něco zaniklo, protože se o to nikdo nestaral. Později byl systém opraven, ale bylo jasné, že musí dojít k zásadní regulaci. Na tu se čekalo sto let, ale výsledek stál bezpochyby za to,“ dodává.
Vznikla podle něj dokonalá Zlatá stoka, která je složena z několika úseků navzájem navazujících a regulujích zdejší vodní systém. Napájí i vypouští vodní nádrže a je opravdovým požehnáním pro celou zdejší krajinu.
Celý systém rybniční soustavy byl dne 30. května 2003 oficiálně nominován pod označením „Třeboňské rybníkářské dědictví“ k zápisu do seznamu světového dědictví UNESCO.
V roce 2002 bylo jádro rybniční soustavy na Třeboňsku prohlášeno národní kulturní památku.
Tato nejvyšší forma památkové ochrany v současné době tedy zahrnuje objekty již dříve prohlášené za kulturní památky – Zlatou stoku, která je páteří velké části třeboňské rybniční soustavy, Novou řeku – umělý kanál zřízený k ochraně Rožmberka před účinky povodní, Starou řeku (část koryta Lužnice před Rožmberkem), a dva z nejznámějších a největších rybníků – Rožmberk a Svět.
V literatuře o vzniku se Zlatá stoka dělí na Živou a Mrtvou. Účelem stoky bylo přivést živou vodu do rybníků místo mrtvé, která stéká z polí a lesů, je odkysličena a život v rybnících spíše zabíjí. Se živou vodou stoka také přinesla práci a má vliv na každodenní život zdejších lidí. Mrtvou částí lze označit stav, když na stoku a příběhy kolem ní se zapomíná, a tím umírá vztah mezi člověkem a krajinou...