CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Výstava o oblasti Vitorazsko, která byla v Třeboni v Domě Štěpánka Netolického nainstalována v říjnu 2020 u příležitosti stého výročí jeho připojení k ČR, je prodloužena do soboty 28. srpna 2021.
Zveme vás do Třeboně na výstavu u příležitosti 100 let od připojení části Vitorazska k České republice.
Výstava má přesný název
K pozvánce na výstavu:
K náplni výstavy:
Výstava, kterou připravil Státní oblastní archiv v Třeboni, představí vývoj zájmu o Vitorazsko a průběh jeho připojení v roce 1920.
Před 100 lety bylo k Československu připojeno 13 obcí z dolnorakouského Waldviertelu. Pro tuto oblast se v našem prostředí zažil název Vitorazsko, který odkazuje na jedno z center oblasti, rakouskou Weitru, česky nazývanou Vitoraz.
Výstava připomene romantický zájem českých dějepisců a etnografů o příhraniční rakouské obce s česky mluvícími obyvateli a slovansky znějícími názvy sídel. Zcela stranou nezůstane odraz vitorazské reality v očích umělců.
Stěžejní část výstavy však bude věnována okolnostem a průběhu připojení oblasti k Československu, tedy akci spojenou spíše s politickými ambicemi nové republiky. Tematizována bude role vlasteneckých spolků v připojení Vitorazska, národnostní agitace v pohraničí před rokem 1920 a snaha o začlenění obyvatelstva do struktur nového státu. Doklady o reakcích na převratné události z obou stran hranice plasticky zprostředkují atmosféru doby. Každodenní realitu života na tomto pomezí Čech a Rakouska přiblíží předměty, které našim předkům zajišťovaly obživu.
V rámci doprovodného programu pořadatelé připravili komentovanou prohlídku, která se uskuteční v sobotu 10. října 2020 od 14:00. Výstavou vás provede její kurátor Michal Morawetz. Návštěvu komentované prohlídky je nutné si zarezervovat na tel. 380 130 004.
Vernisáž výstavy, plánovaná na 3. října 2020, je kvůli aktuálním epidemiologickým opatřením zrušena.
U příležitosti prodloužení výstavy přibyly v létě 2021 komentované prohlídky s M. Morawerzem.
K připojení části Vitorazska k ČR v červenci 1920 došlo na základě mírové Saintgermainské smlouvy, která byla podepsána po 1. světové válce na podzim 1919 ve Francii v zámku v Saint-Germain-en-Laye a mj. řešila situaci po rozpuštění rakouské části dřívějšího Rakousko-Uherska a stanovila podmínky vzniku nového rakouského státu.
Výstavu připravil Státní oblastní archiv v Třeboni.