Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Vodárenská věž Třeboň

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku, stojí vodárenská věž, která díky své výšce 32 metrů a rovinatému okolí je i už z pěkné  dálky nepřehlédnutelná. Tato budova je dominantou východní části Třeboně a od historického centra je vzdálená necelý kilometr.

Kotěrova vodárenská věž 

Věž je velmi cennou industriální památkou, postavenou ve stylu geometrické moderny. V Třeboni stojí od roku 1909 a je podle projektu významného českého architekta  prof. Jana Kotěry (1871 - 1923).

Věž byla v Třeboni postavena při zřizování městského vodovodu v roce 1909, neboť původní dřevěný vodovod ze Zlaté stoky již kapacitně i kvalitativně přestal stačit a tak bylo nutné situaci řešit stavbou městského vodovodu. Původní čerpadlo v nové věži poháněl benzínový motor, který čerpal vodu z 10 m hluboké studny. V letech 1922-5, v důsledku poklesu vody byla věž napojena na novou artéskou studnu čerpadly poháněnými elektromotory.   Objem vodojemu v horní části věže je 300 m3. 

Vodárenská věž s artéskými studněmi byla jedna z mála Kotěrových návrhů inženýrské stavby, kde se autor přiblížil obvyklé průmyslové architektuře využitím režné neomítané cihly a zvýrazněné tektonické články. Vodárna má kruhový půdorys. Kónická válcová podnož z kamenného a cihelného režného zdiva je vystužena pilíři a nese vodní nádrž z ocelové nýtované konstrukce. Zastřešení je helmicovité. Okna ve spodní části mají keramické doplňky, některé se zelenou glazurou.

Věž sloužila k zásobování města pitnou vodou do roku 1966 a poté byla věž vyřazena z provozu.

Dnes je budova stavební kulturní památkou; od roku 1988 je památkově chráněna.

Poznámka: Podobnou stavbu - vršovický věžový vodojem - realizoval již v roce 1906 Jan Kotěra na pražské Zelené lišce, v Michli, kde je věž součástí Vršovické vodárny Braník.

Galerie ve vodárenské věži

Po vyřazení vodárenské věže v Třeboni z provozu po druhé světové válce, byla věž uzavřena a nevyužita s výjimkou několika ojedinělých prohlídek a exkurzí.

V roce 2005 objekt Město Třeboň dlouhodobě a  za symbolickou částku pronajalo Milanu Klečkovi, který věž  zrekonstruoval a vytvořil zde Galerii mongolského buddhistického umění.

Tato stálá expozice buddhistického umění je zpřístupněna veřejnosti. Galerii provozuje a zajišťuje prohlídky Infocentrum Třeboně.

Okolí vodárenské věže 

V bezprostřední blízkosti věže je pro veřejnost stále otevřený park s názvem "Zahrada soucitu" s pietním památníkem věnovaným obětem 2. světové války a sochou asijské ženy.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 21.06. 2020 14:52

Julie Tejko 21.06. 2020 14:52 Odpovědět
Skvost s duchem. Expozice předčí očekávání. Budu všude doporučovat.

Konec výpisu článku Vodárenská věž Třeboň, id: 10738 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 9.08.2016
Autor: Marie Košinová