CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Na východní straně města Třeboně, v části Na kopečku, je dominantní stavbou starobylá vodárenská věž, ve které je k vidění zajímavá expozice.
Jedná se o stálou expozici tradičního buddhisticko-lámaistického (vadžrájánového) obrazového umění Mongolska, Tibetu a Číny. O rekonstrukci vodárenské věže i o vznik unikátní expozice se zasloužil třeboňský rodák Milan Klečka.
Jeho sbírka cca 140 artefaktů byla vytvořena za pomoci největšího mongolského kláštera Gandančenling v Ulánbátaru, jediného kláštera v Mongolsku fungujícího v období komunistického režimu. Sbírka pana Klečky je dnes majetkem Národního muzea - Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.
Sbírka v Třeboni obsahuje cenně předměty z Mongolska, z budhistických klášterů, které z drtivé části na konci 30. let minulého století zdecimoval komunistický režim.
Od té doby jsou sbírky roztroušené po celém světě. Nyní je jeden z nejvýznamnějších souborů mongolského buddhistického umění právě v Třeboni. Sbírku nashromáždil v 70. a 80. letech minulého století třeboňský rodák Milan Klečka, který pracoval jako geolog v Mongolsku.
„Buddhismus v Mongolsku dostal velmi krvavý úder v letech 1936 až 1938. Revoluční gardy pod záminkou, že lámové jsou pátá kolona Japonska, zničily 760 klášterů, zůstalo jich jen pět. Pogrom byl krvavější než v Tibetu. Odhaduje se na 30 až 50 tisíc zabitých lámů. Většina památek byla zničená,“ popisuje situaci v Mongolsku Milan Klečka.
Náprstkovo muzeum, které spadá pod Národní muzeum, od Klečky nejprve zakoupilo část (39) obrazů; dnes je v rukou Národního muzea již celá sbírka. Podle odborníků z Národního muzea nemá sbírka ve střední Evropě obdoby.
Od roku 2018 věž a Galerii buddhistického umění provozuje Turistické informační centrum Třeboně, které zde zajišťuje pravidelné prohlídky a doprovodné programy.
Vodárenská věž v lokalitě Na Kopečku, ve které je budhistická sbírka, byla postavena v roce 1909 podle návrhu architekta Jana Kotěry a sloužila k zásobování města pitnou vodou. Objekt je od roku 1988 památkově chráněn.
Nevyužívanou věž město Třeboň v roce 2005 dlouhodobě pronajalo za symbolickou částku Milanu Klečkovi, který budovu na své náklady zrekonstruoval, vytvořil prostory pro svou sbírku, a založil zde Galerii mongolského buddhistického umění. Od otevření v květnu 2013 byla galerie přístupná, avšak pouze příležitostně.
V roce 2018 pan Klečka věž "vrátil" městu a vystavovanou sbírku odkoupilo Národní muzeum. Od té doby vodárenskou věž a galerii provozuje město Třeboň.
Mohlo by vás zajímat: