CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Pozvánka do Třeboně ve čtvrtek 6. října 2022 na přednášku v rámci cyklu Věda pro veřejnost, kterou organizuje Mikrobiologický ústav AV ČR ve spolupráci s Gymnáziem Třeboň. Přednáška má název:
V rámci přednášky molekulárního biologa Daniela Vaňka budeme seznámeni se současnými možnostmi využití genetické genealogie v kriminalistice, při zkoumání archaických kosterních pozůstatků nebo při bádání po minulosti rodu či celých národů. Dozvíme se například, jakým způsobem můžeme pomocí genetiky zjistit, kde jsou naše genetické kořeny nebo kde ve světě žijí příslušníci našeho rodu.
RNDr. Daniel Vaněk, Ph.D. je molekulární biolog a DNA diagnostik se zvláštní specializací na forenzní biologii a genetiku. Pracoval v DNA laboratoři Kriminalistického ústavu Praha, následně v rámci humanitární mise v Bosně a Hercegovině tři roky identifikoval oběti z masových hrobů. Ve Forenzním DNA servisu se zabývá hlavně archeogenetikou, znaleckou činností v odvětví genetiky a aplikovaným výzkumem v oblasti forenzních identifikací. Na Univerzitě Karlově přednáší forenzní genetiku.
Mimo jiné působí dr. Vaněk jako soudní znalec v projektu Jména mrtvým. Po pádu komunistického režimu stále existují místa masových hrobů, kde se nacházejí tajně uložené ostatky obětí a odpůrců totalitních režimů dvacátého století. Jedná se většinou o neoznačené hroby. Cílem projektu je identifikace těchto kosterních pozůstatků, a tudíž naplnění základní civilizační povinnosti – zacházení s lidskými ostatky s úctou a pietou.
K pozvánce:
Příloha k článku