CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Pozvánka do Třeboně ve čtvrtek 26. ledna 2022 na přednášku v rámci cyklu Věda pro veřejnost, kterou organizuje Mikrobiologický ústav AV ČR ve spolupráci s Gymnáziem Třeboň. Přednáška má název:
Schopnost využití a přeměny sluneční energie dělá z fotosyntézy naprosto klíčový proces pro zachování prakticky veškerého života na Zemi. Navíc představuje i jednu z možných alternativ budoucího získávání ekologicky „čisté“ energie potřebné pro další rozvoj lidstva. Lze dosáhnout zvýšení produkce rostlin a řas či snížení koncentrace oxidu uhličitého na Zemi prostřednictvím vylepšení fotosyntézy, nebo je to jen science fiction?
O unikátním projektu PhotoRedesign, ale nejen o něm bude přednášet Prof. Josef Komenda z Mikrobiologického ústavu AV ČR, Centra Algatech v Třeboni.
Na projektu PhotoRedesign Prof. Komenda spolupracuje s vědci z Německa a Velké Británie. Cílem projektu je zlepšit schopnost rostlin pohlcovat energii slunečního záření. Fotosyntéza je proces přeměny energie slunečního záření v rostlinách. Rostliny, řasy a sinice však dokážou absorbovat pouze část této energie a během fotosyntézy u nich dochází k energetickým ztrátám. Vědci se proto snaží nalézt způsob, jak tento proces zefektivnit a ochránit fotosyntetický aparát rostlin před světelným poškozením. Mohla by se tak zlepšit produkce jídla a energie, ale také pohlcování oxidu uhličitého na Zemi.
Kontakt: M. Pokorná, tel. 602 590 339.