CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Již tradičně se na konci září v Třeboni koná u příležitosti svátku svatého Václava, hlavního patrona české země, velká kulturní a společenská událost s názvem Svatováclavské slavnosti Třeboň.
O slavnostech je připraven na Masarykově náměstí celodenní kulturní program, který bývá zahájen příjezdem sv. Václava. součásti slavností je i řemeslný trh.
Zveme na slavnosti do Třeboně v sobotu 27. září 2025.
... Program 2025 bude včas zveřejněn...
ARCHIV: Program 2024 na Masarykově náměstí:
Svatý Václav (907 – 28. září 935) byl český kníže a světec. Byl synem knížete Vratislava a jeho manželky Drahomíry. Podle pověsti byl vychováván svou babičkou sv. Ludmilou a vzdělával se na Budči. Jako kníže, se zasloužil o zachování a posílení suverenity českého státu, a založil rotundu svatého Víta (předchůdce dnešní katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na pražském hradě), hlavní kostel knížectví.
Po smrti začal být Václav uctíván jako svatý pro svou - legendami rozšířenou - zbožnost (péče o rozšíření křesťanské víry v národě, péči o chudé, nemocné, vězně, stavění kostelů, kácení šibenic, rušení pohanských svatyní) a posmrtné zázraky. Sehrál také velmi důležitou úlohu při koncepci české státnosti, a proto se stal symbolem českého státu.
V kalendáři má svátek svatého Václava své pevné místo 28. září. Tento den je v Česku definován jako Den české státnosti a je státním svátkem. Datum upomíná na rok 935, kdy byl velmi pravděpodobně kníže Václav ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem Boleslavem a jeho kumpány, a tato smrt jen označována jako mučednická.
Hlavními atributy (znak, symbol) svatého Václava jsou knížecí čapka (panovnická symbolika), koruna (panovnická symbolika), kříž (křesťanská symbolika), přilbice (bojová a ochranitelská symbolika). Ale i vinná réva, hrozny a klasy.
Město Třeboň pořádá zpravidla slavnosti v sobotu kolem datumu 28. září (svátek sv. Václava).