CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Pozvánka do Třeboně do Zámecké lékárny na další cykly přednášek s předními historiky. V 1. polovině roku 2025 nás čeká cyklus přednášek k poctě Viléma z Rožmberka, od jehož narození uplyne v březnu 490 let.
Zámecká lékárna připravila od srpna 2024 další cyklus přednášek připravený s Jihočeskou univerzitou, a to na téma Habsburkové. Přednášky se konají v Zámecké lékárně, zpravidla od 18 hodin.
Program:
Vilém z Rožmberka zaujímal postavení prvního šlechtice v zemi, současně se však snažilo upevnění své prestiže i v okruhu zahraniční aristokracie. Prostředkem k tomu se měla stát jeho manželství, která postupně uzavřels příslušnicemi předních říšských rodů – sestrou vévody brunšvického, dcerou braniborského kurfiřta a sestrou bádenského markraběte. Přednáška stručně představí jak Vilémovy nevěsty, tak průběh jednotlivých manželství.
V roce 1587 uzavřel tehdy takřka dvaapadesátiletý Vilém z Rožmberka svůj čtvrtý sňatek – a za manželku si na rozdíl od dřívějška vybral tentokrát domácí šlechtičnu, dvacetiletou Polyxenu z Pernštejna. Přestože si od tohoto manželství sliboval narození kýženého dědice, i ono nakonec zůstalo bezdětné, i když se nakonec stalo nejdelším Vilémovým manželstvím vůbec. Přednáška detailně přiblíží okolnosti uzavření tohoto sňatku, průběh svatebního veselí i léta manželství, a také připomene, jakého zajištění se Polyxeně dostalo po Vilémově smrti a jakou péči věnovala ochraně hrobu svého manžela dávno po jeho smrti.
Vilém z Rožmberka během celého života pozorně sledoval všechny aktivity Osmanské říše. Jako významnou hrozbu ji vnímal nejen díky dobovému zpravodajství, ale především kvůli osobní zkušenosti, neboť jeho švagr Mikuláš Zrinský padl v roce 1566 při obraně pevnosti Sziget. Vilém sám se v té době nacházel s vojskem v poli, avšak to obležené pevnosti nijak nepomohlo, neboť se císař Maxmilián II. neodhodlal ke střetu s tureckou armádou vedenou samotným sultánem Sulejmanem I. V přednášce se zaměříme na tuto významnou epizodu z Vilémova života, při níž jihočeský velmož na vlastní kůži vyzkoušel nepohodlí válečného tábora. Prozkoumáme však také některé působivé zprávy, které byly propašovány z Istanbulu a dorazily až do jižních Čech. Díky nim se Rožmberkové i další šlechtici dozvídali podrobnosti o mocenských klikách na sultánově dvoře, a dokonce o takových utajovaných událostech, mezi něž patřila vražda Sulejmanova nejstaršího syna.
Kastelán zámku Kratochvíle Petr Šmíd nám přijde představit duchovní rozměr tohoto renesančního klenotu. Zámek Kratochvíle - stavba, která nemá v Čechách druhé poloviny 16. století obdoby. Je výrazem okázalé velkorysosti předního velmože království Viléma z Rožmberka. Ve své konečné podobě představuje jeden z klenotů stavitelského a dekoračního umění doby renesance. Rozmarné zastavení ve shonu života. Kratochvíle je výzvou k nalézání klidu i k obnově duševních sil.
Přednáška Kateřiny Pražákové o tom, jak tištěné letáky mohly ovlivňovat společnost posledních Rožmberků, zvláště jednalo-li se vraždy.
Pojďme si projít rožmberské dominium za vlády Viléma a za správy "top manažera" Jakuba Krčína. Přednáší Jakub Kalivoda. Přednáška představí rožmberské dominium a jeho proměny ve druhé polovině 16. století, spojené s vladařem Vilémem z Rožmberka a regentem Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan. Důraz bude kladen na jedinečné postavení dominia v rámci Českého království, jeho hospodářské fungování a poctivé i zkorumpované vrchnostenské zaměstnance, kteří ho spravovali.
Vstupné: Obvyklé vstupné je 200 Kč. Doporučuje se koupit si vstupenku předem.
TIP TŘEBOŇSKA.CZ:
ARCHIV: Cyklus přednášek v roce 2024