CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Nová řeka je 13,5 km umělý kanál, který zbudoval na Třeboňsku Jakub Krčín z Jelčan v letech 1584–86 aby odváděl povodňovou vodu z řeky Lužnice do Nežárky a chránil tak nedávno dostavěnou hráz rybníka Rožmberk před protržením.
Kanál Nová řeka vznikl odpojením části vody od Lužnice na tzv. Rozvodí a slouží tak zejména k odvádění záplavové vlny při povodních mimo Rožmberský rybník do řeky Nežárky a ke zmenšení nebezpečí případného protržení jeho hráze.
Celá stavba v délce asi 13,5 km a šířce až 20 m byla dokončena během dvou let. Napájí také soustavu rybníků u Vitmanova (největší Ženich a Vdovec).
Nová řeka je umělým vodním dílem, ale přesto můžeme v jejím okolí najít vzácné přírodní lokality. jednou z významnějších jsou tzv. Novořecké močály. Je to chráněné území, které však bylo s účinností od dne 26. února 2014 zrušeno a začleněno do Národní přírodní rezervace Stará a Nová řeka.
U obce Stříbřec přes Novou řeku vede Stříbřecký most, který je Národní kulturní památkou.
(Po odpojení Nové řeky na rozvodí řeka Lužnice pokračuje pod názvem Stará řeka k rybníku Rožmberk a dále na sever.)
Do Nežárky se Nová řeka mezitím vlévá u Stráže nad Nežárkou. A řeka Nežárka se u Veselí nad Lužnicí vlévá do Lužnice, čímž se voda Nové řeky vrací do "své" řeky - do Lužnice.
Vodohospodářský význam
Hlavní vodohospodářský význam Nové řeky dnes spočívá i nadále především v ochraně hráze rybníka Rožmberk a tím i v ochraně celého dolního povodí řeky Lužnice před přívalovými vodami. Plně se tu prokázaly Krčínovy zkušenosti se zakládáním rybníků a souvisejících vodních děl, protože trasa Nové řeky nebyla po celou dobu její existence upravována.
Nová řeka byla společně s dalšími významnými památkami Třeboňska nominována v rámci Třeboňského rybníkářského dědictví do UNESCO.