CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Již tuto sobotu 8. srpna 2009 ve 20 hodin v zámeckém parku v Třeboni bude znít Jihočeská klasika.
Ačkoli se sobotní koncert v třeboňském zámeckém parku jmenuje Jihočeská klasika (pozvánka na koncert), bude to zcela netradiční večer plný překvapení. Chystá se totiž jedinečné hudební spojení, které v tak velkém měřítku nelze zopakovat. Společně vystoupí nejen českobudějovická folková kapela Nezmaři a téměř čtyřicetičlenná Jihočeská komorní filharmonie, ale i početný soubor Třeboňští pištci, který má rovněž v repertoáru klasickou hudbu.
Spojí je nejen vážnohudební úprava folkových písniček, ale i chuť založit novou tradici, při níž se pak budou na pódiu pravidelně setkávat klasičtí hudebníci s muzikanty různých žánrů. Signálem této snahy je každoroční pestrost červnového festivalu Okolo Třeboně, který si od začátku zakládá na neobvyklých uměleckých spojeních.
Jeho pokračováním bude sobotní koncert v rámci festivalu Léto v Třeboni, který navazuje na úspěšnou předvánoční sérii Nezmarů a jihočeských filharmoniků v Českých Budějovicích a ještě ji obohacuje. Třeboňští pištci si letos připomínají 35 let od založení souboru, který vedou manželé Šimečkovi. Věhlas souboru překonal hranice města, ale s Třeboní má stále pevné citové pouto, protože se v něm učilo hudbě mnoho zdejších obyvatel. Tentokrát se na pódiu objeví ti, kteří soubor zakládali, což bude mimořádné setkání.
Další rovinu dává slovu „klasika“ rozhodnutí Jihočeského kraje a organizátorů koncertu, že věnují tři stovky vstupenek členům integrovaného záchranného systému a krizových štábů jako poděkování za práci, kterou odváděli během povodní začátkem léta. „Všichni se v boji s vodním živlem ukázali jako nezmaři. Pomáhali poškozeným rodinám vyrovnávat se s nastalou nenadálou situací, rušili své dovolené, pracovali ve dne v noci. Jsem proto rád, že jsme se dohodli s organizátory koncertu a můžeme alespoň některým z těch, kteří při povodni pomáhali, poděkovat,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.
Polovinu vstupenek daruje záchranářům občanské sdružení Okolo Třeboně. „Slovo klasika by mělo být i významem toho, že když je potřeba pomoci, tak prostě pomůžeme. Že to je klasika,“ vysvětlil za organizátory Pavel Barnáš. Sice už osmnáct let pořádá festival Okolo Třeboně, ale sám má blíž k vážné hudbě, protože hraje na violoncello v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu.
Coby „klasický muzikant“ proto ocenil rozhodnutí orchestru Jihočeské komorní filharmonie, že se naučí známé nezmarské písničky v nové úpravě. Nezmaři si tento projekt dali jako dárek k loňskému třicátému výročí kapely. Prosincové koncerty byly vyprodané a od té doby se cesty Nezmarů a filharmoniků neprotnuly, protože sladit termíny není snadné. Třeboňský koncert bude mimořádný i tím, že na něj přijede čerstvý absolvent Akademie múzických umění Lukáš Sommer, který folkové písničky pro filharmonii upravil, ale dosud je z pódia neslyšel. Jeho cílem nebylo jen působivě podbarvit známé písně, ale dát jim nový tvar a rozvinout hudební motivy. Členové kapely se shodli v tom, že novou instrumentací získaly písně na působivosti.
Projekt Jihočeská klasika inspiroval i majitele zdejších hospod, takže například známá rybí restaurace Šupina připravuje speciální klasické menu jihočeské rybí klasiky. Návštěvníci si budou moci pochutnat na jemně zauzeném pstruhu na třešňovém dříví s kapřími hranolkami dle tradiční receptury, s vařenými brambory a žampionokoprovou omáčkou a sachr dortu jako dezertu.
Záštitu nad koncertem převzal kníže Karel Schwarzenberg, osobnost, kterou s jižními Čechami spojuje dlouholetá historie. Pokud pan kníže bude mít čas, přijede se na Jihočeskou klasiku do Třeboně podívat.
Vstup do areálu je od 19 hodin a vstupenky budou v prodeji na místě také od 19 hodin (vstupenka za 280 Kč). Počet míst k sezení je omezen, návštěvníci si mohou donést vlastní sezení, například karimatku, skládací stoličku.
Koncert se koná za každého počasí. Vstup s deštníky na koncert je povolený.