Naučná stezka Rožmberk je určena cyklistům. Začíná v Třeboni a vede po silnicích III. třídy, hrázích rybníků a polních cestách okolo největšího českého rybníku Rožmberk.
Z Třeboně kolem Rožmberka do Staré Hlíny
Stezka začíná v Třeboni na hrázi rybníka Svět u sochy Jakuba Krčína a končí ve Staré Hlíně. Je dlouhá 16 km a má 9 zastávek.
Informační tabule seznamují návštěvníky s historií Rožmberka, vzniku rybničních soustav a jejich významem na Třeboňsku. Prostřednictvím dobových fotografií a dokumentů se snaží přiblížit život a dílo našich předků, které je úzce spjato s rázem místní krajiny. Nezapomínají však ani na místní historii, vázanou k obcím, jimiž naučná stezka prochází.
Z celé trasy je nejhezčí hráz rybníka Rožmberk, která je nejen impozantním technickým dílem, ale i důležitou přírodovědeckou lokalitou. Hráz je dlouhá téměř dva a půl kilometru a je porostlá mohutnými staletými duby, v jejichž dutinách hnízdí řada druhů ptáků.
Mohutné duby poskytují útočiště vzácným druhům hmyzu a na hrázi můžeme rovněž najít chráněné druhy teplomilných rostlin. V zimě lze na Rožmberku a v jeho okolí spatřit i několik vzácných orlů mořských.
Zastávky Naučné stezky Rožmberk
- 1. Třeboň
- 2. Rybník Svět
- 3. Břilický rybník – byl vystavěn na základě povolení od Jindřicha a Petra z Rožmberka vydaného ke svátku sv. Jiljí (1. 9. 1475).
- 4. Rybník Kaňov a jeho autor Štěpánek Netolický
- 5. Zlatá stoka – představuje hlavní tepnu rybničního systému na Třeboňsku.
- 6. Rožmberk – největší český rybník. Jakub Krčín z Jelčan ho nechal vybudovat v údolí Lužnice. Vznikla tak dvě nová, navzájem úzce spojená vodní díla – rybník Rožmberk a umělý vodní kanál Nová řeka, dlouhý téměř 15 km, odvádějící část vod řeky Lužnice do Nežárky.
- 7. Výpusť Adolfa. Hráz rybníka Rožmberk, dlouhá téměř 2 km, je unikátním technickým vodohospodářským dílem, které je chráněno jako technická památka.
- 8. Splav a Smítka – je vybudován mimo vlastní těleso hráze. Po povodních v r. 2002 musel být bezpečnostní přeliv Rožmberku opraven. U přelivu byl v roce 2004 postaven kamenný vodočet.
- 9. Stará Hlína. U obce jsou dva kamenné mosty, které jsou chráněnou technickou památkou. Zde končí Naučná stezka Rožmberk.
Jak zpět do Třeboně?
Pokud se nechcete vracet stejnou trasou zpět, máte dvě možnosti:
- 1. Vrátit se můžete do Třeboně napojením na naučnou stezku Okolo Třeboně, která má ve Staré Hlíně svou 18. zastávku. Ujedete celkme cca 22 km a na cestě vás čekají zbývající zastávky
(19. zastávka) – Rybník Vítek
(20. zastávka) – Kouty
(21.zastávka) – Pergola u sv. Víta
(22. zastávka) – Třeboň
Mapa cyklostezky kolem Rožmberka
Reagovat na příspěvek:
Ahoj,
bezva trasa na začátek dne. Doporučuji jet ráno, když ještě všichni hnípou. Klid a probouzející se příroda, nikde nikdo. Skuste to. Venca
Ahoj taky jsme sli tuto stezku a bylo to moc hezké. Všem vřele doporučuji.
Ahoj. Je mozne ji projet i s croozerem?
Dobrý den,
dá se kolem Rožmberka projet na kole i po červené turistické trase z Třeboně (od autobusového nádraží) podél Zaté stoky na hráz? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, paní Evo,
červená turistická trasa z Třeboně k Rožmberku je určena pro pěší turistiku. Pro cyklistiku není tato trasa vhodná i z důvodu terénu, protože místy se jedná o pěšinu, která vede přes kořeny stromů a má prudké zákruty.
Občas se zde objeví cyklisté, ale musí nemalou část trasy kolo namáhavě vést. Samozřejmostí by zde pro cyklisty mělo být i neohrozit a neomezit pěší turisty.
Vzhled trasy Vám přiblíží fotografie, které jsme pořídili loni na jaře: https://www.trebonsko.cz/pesi-turisticka-stezka-podel-zlate-stoky-fotoalbum
Mockrát děkuji za odpověď i dovysvětlující fotky, mě trochu zmátlo, že cykloserver.cz to uvádí jako trasu vhodnou pro horská kola...tak jsem se raději zeptala, abychom nebyli překvapení :-)
Trasa je na horskem kole v pohode prujezdna, nevedli jsme kolo ani jednou, jen 7lety klucina obcas vedl kolo. Jinak deti 10 let zvladaly i kdyz bylo bahno a louze.