CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Rybník Káňov se nachází 4 km severně od Třeboně a sousedí s rybníkem Rožmberk. Tyto dva rybníky odděluje pouze hráz Kaňova, Zlatá stoka, a silnice (Třeboň - Praha) se železnicí. U silnice na Káňov dohlíží nepřehlédnuýtelná socha Jana Nepomůckého.
Rybník s rozlohou 159 ha a objemem 1,49 mil. m3 je jedenáctým největším rybníkem Třeboňska. .
Je napájen geniální Zlatou stokou.
Do rybníka vtéká Káňovský potok. Hráz Káňova je dlouhá 460 m a má výpust, která je tvořena neobvyklými výpustnými troubami z čediče a ústí do Rožmberka. A to je důvod proč se Káňov musí lovit až po slovení tohoto velikána.
Stavba rybníka Káňov úzce souvisela se stavbou Zlaté stoky. Štěpánek Netolický, který pracoval jako porybný ve službách Petra Voka z Rožmberka a znal výborně krajinu a její vodstvo, v r. 1506 předložil důmyslný plán třeboňské rybniční soustavy. Ten spočíval v návrhu systému stok, napájených okysličenou vodou z Lužnice; jeho Zlatá stoka (dlouhá 45,2 km) slouží dodnes.
Rybník Káňov byl vybudován v roce 1515 Štěpánkem Netolickým. Později byl ještě zvětšen Mikulášem Ruthardem a Jakubem Krčínem.
Tak jako většina místních rybníků je Kaňov mělký a teplý. Sice nevyniká velikostí, zato však bohatou úrodností a výnosem.
Jméno rybníku je od slova káňata, což je v tomto kraji lidové označení pro racky.