Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Najdorf - Nová Ves u Klikova

Zajímají vás tajemná místa s pohnutou historií,  zaniklé obce či osady? Navštivte jihovýchodní Třeboňsko, kde při dolnorakouských hranicích stávala obec Nová Ves u Klikova (německy Kößlersdorf, hovorově Najdorf). 

Najdorf – zaniklá ves

Nová Ves u Klikova je zaniklá vesnice v Jihočeském kraji, při dolnorakouských hranicích,  v oblasti zvané Vitorazsko. Ves se nachází v stejnojmenném katastrálním území, které je součástí obce Rapšach. Na okraji katastrálního území protéká řeka Dračice.

Najdorf je název místa, kde ještě na začátku padesátých let stávala  obec, která měla přes padesát domů,  kde byly dvě školy, tři pohostinství, kde se choval dobytek a pracovalo  u rašeliniště. Budete-li procházet, určitě si všimnete několika zřejmých základů po zbořených domech a místy i poznáte poslední zbytky ovocných sadů, ze kterých už zplaněné ovoce nikdo nesbírá.

V roce 2011 zde trvale nikdo nežil, v obci je evidován jediný objekt – bývalá hájovna. 

Na jihu katastru Rapšach je ještě jedna zaniklá obec, bývala samota Kunšach. 

Historie zaniklé obce Nová Ves

Novou Ves založil hrabě Jan František Fünfkirchen (majitel panství Chlum u Třeboně) v letech 1791 -1792 a pojmenoval ji Kößlersdorf podle ředitele zdejšího panství Hermana Kößlera. Založení vesnice bylo součástí tzv. fünfkirchenovské kolonizace, která měla řešit tehdejší hlavní problém panství Chlum – nedostatek půdy pro domkáře a bezzemky. Většina příchozích kolonistů byla z německojazyčných oblastí, což byl na českém panství Chlum nový prvek.

Většina zástavby stála podél jedné strany cesty, která tak tvořila náves. Na dohled se nacházelo velké rašeliniště (oblast nynějšího Přírodní rezervace Široké blato), kde se v letním období se ručně těžila rašelina ve formě borek. Borky sloužily jako topivo mimo jiné v blízkých sklárnách. Obec se také postupně stala hlavním střediskem domácké výroby ze slámy v Čechách. Skoro v každé domácnosti se vyráběly slaměné ošatky oplétané borovými loubky (lidově slaměnky). 

Místní obecná škola byla do roku 1875 dvojjazyčná. V roce 1892 byla postavena i nová německojazyčná školy, která byla zrušena  po roce 1918 a znovuobnovena ve válečných letech. Novostavba českojazyčné školy z roku 1896 existovala s přestávkou válečných let do vysídlení obce roku 1953.

Obec byla v období nacismu v letech 1938–1945 součástí říšskoněmecké župy Niederdonau. V květnu 1945 následoval odsun/vyhnání několika rodin do Rakouska. Dne 24. května 1945 byli zastřeleni tři občané z obce; mezi nimi i starosta Alfred Apfelthaler.

V roce 1948 si místní obyvatelé svépomocí postavili kapli, která byla zbořena o několik let později.

Po komunistickém převratu v roce 1948 bylo při tzv. Akci Rapšach odsunuto „státně nespolehlivé obyvatelstvo“. Následovalo zřízení tzv. zakázaného a hraničního pásma.

Vylidněné a běžně nepřístupné území střežila v letech 1951–1989 rota Pohraniční stráže Tokániště.

Část bývalé obce (dolní konec vsi) po roce 1989 slouží jako obora pro vysokou zvěř, část (horní konec) jako pastevní ohrada pro skot.

Nová Ves u Klikova je přístupná po lesních cestách pro pěší nebo cyklisty (nikoli pro automobily). Lesní cesty vedou z Františkova (3 km), z Chlumu u Třeboně (9 km) nebo z rakouské obce Gopprechts (4 km).

Novou Vsí prochází historicko-naučná cesta Pamětí Vitorazska.

Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Najdorf - Nová Ves u Klikova, id: 13501 , rubrika: www stránky obsah zveřejněn: 1.11.2021
Autor: Marie Košinová