CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Obec Rapšach leží na Třeboňsku, 25 km jihovýchodně od Třeboně, nedaleko hranic s Rakouskem.
Dominantou obce je Kostel sv. Zikmunda, který byl založen kolem r. 1450 a přestavěn v novogotickém stylu v roce 1890.V centru je několik měšťanských domů.
Součástí Rapšachu jsou osady Spáleniště, Malý Londýn a Velký Londýn. Součástí katastrálního území je i zrušené katastrální území zaniklé obce Kunšachu i území zaniklé vesnici Nová Ves u Klikova - Najdorf.
Rapšach je stará obec, založená uprostřed lesů. Původ městečka spadá do 12. století, avšak první písemná zmínka je z roku 1338. Do roku 1920 se oficiálně jmenovala Rottenschachen. Do roku 1395 patřil Rapšach k panství Litschau, v 15. st. se dostal k panství Heidenreichstein. V té době měla obec jen pár osadníků, kteří si dělili pozemky mezi své potomky, takže na začátku 20. století zde byli jen drobní vlastníci půdy.
Rapšach byl součástí okresu Schrems (Dolní Rakousko) a to až do roku 1920, kdy byl jako část Vitorazska na základě rozhodnutí mezinárodní rozhraniční komise byl připojen k okresu třeboňskému. Před rokem 1938 měl Rapšach více jak dva tisíce převážně českých obyvatel, a ti se zabývali kromě zemědělství, také košíkářstvím, hrnčířstvím, výrobou opálek a pletením ošatek ze slámy.
Rapšach jako česká obec po Mnichovské dohodě nadále zůstal součástí Čech, ale další události se vyvíjely nepříznivě. Nejdříve hned po válce musela německá část obyvatelstva odejít za hranice, a v roce 1951 oblast začala ovládat Pohraniční stráž, která v blízkosti obce postavila drátěné ploty a kontrolovala vše, takže do oblasti čtyřicet let prakticky neznámý návštěvník nemohl vstoupit.
a současnost
Po roce 1989 se v oblasti vrátili k osvědčenému předválečnému pastevnímu chovu skotu. V současnosti je Rapšach jako zajímavá obec a okolní příjemná krajina s roztroušenými domky objevována hlavně cykloturisty.
Poslední desetiletí se v Rapšachu vždy 1. května koná Rapšašské Zikmundohraní. Je to velký soutěžní hudebně-taneční festival na počest svátku patrona zdejšího kostela, sv. Zikmunda.
V okolí Rapšachu a Klikova se v minulosti díky místní kvalitní hlíně dařilo hrnčířskému řemeslu. Na tradici navázala na začátku 21. st. dílna Klikovská keramika (do roku 2017), dnes můžete keramickou dílnu s prodejnou navštívit v Rapšachu v Keramice Kovařík.
V okolí Rapšachu jsou osady s pozoruhodnými názvy: Velký a Malý London, Paris, Bosna, Spáleniště. Cizozemsky zní i trochu vzdálenější místa Nový York u Tuště, Mexiko u Českých Velenic a Benátky u Suchdola.
Takřka všechny tyto osady vznikly po roce 1835 a je nesporné, že jejich názvy souvisí s emigrací či imigrací ve zdejším kraji. Prý tyto jména dali osadám záměrně úředníci z heidenreichsteinského panství, aby tím přilákali nové osadníky z vnitrozemí na Vitorazsko.
Tato místa dodnes jsou zajímavá dochovanou, malebně rozptýlenou zástavbou tradičních forem, charakteristickou pro krajinu jižního Suchdolska.
Dva kilometry jihovýchodně od Rapšachu se nachází areál Štaindlův kopec, kde je kromě občerstvení možnost zakusit různé přírodní hry, určené velkým i malým návštěvníkům.
TIP TŘEBOŇSKA.CZ:
Vznik: 1338
Rozloha: 2838 ha
Počet obyvatel: 540
Pošta: 378 06 Suchdol nad Lužnící
Www: http://www.obec-rapsach.cz/