V blízkosti třeboňského Masarykova náměstí se nachází v ulici Husova 142 dvoulodní děkanský farní kostel s 56 m vysokou věží.
Kostel Blahoslavené Panny Marie Královny a sv. Jiljí
Původní kostel sv. Jiljí byl postavený v 2. polovině 13. století. Dne 22. května 1368 přišli do Třeboně na žádost Rožmberků Augustiniáni a ihned se dali do stavby kláštera a přestavby kostela na kostel klášterní. Do roku 1380 byla hotová křížová chodba s kaplí sv. Jana Křtitele a kostel. Kostel je postaven ve stylu vrcholné gotiky a zůstal ve stavu stavební neporušenosti až dodnes.
V roce 1723 vypukl v Třeboni požár, který zničil téměř celé město a poškodil také kostel. Zřítila se klenba v presbytáři a požár zničil interiér kostela. Požár přečkaly fresky a socha Třeboňské madony. Nové řešení interiéru po požáru bylo svěřeno vídeňským umělcům P. Koeckovi (presbytář s hlavním oltářem) a J. N. Rottmayerovi (vlastní prostor kostela). Vídeňští umělci splnili svůj úkol na výbornou. Interiér kostela tvoří jednotný architektonický celek a je opravdu krásný.
Při prohlídce je zřejmé, že při výzdobě kostela a kláštera se značně uplatnili jeho zakladatelé, kteří měli ctižádost vytvořit z Třeboně kulturní středisko, odpovídající významu rožmberského rodu. Svou náklonnost k třeboňskému klášteru projevili i tím, že si jej zvolili za své pohřebiště. Nelze však podceňovat ani umělecký smysl obyvatel kláštera. Augustiniánští kanovníci si byli vědomi, že umění je jedna z cest, která vede k Bohu. Věnovali proto záměrně značnou pozornost umění všude, kde se usadili. Výjimkou nebyla ani Třeboň.
Z gotických uměleckých děl, zachovaných v kostele, je nejvýznamnější opuková socha Třeboňské Madony z doby kolem roku 1400.
Velkou cenností jsou barokní varhany od Václava Patočky .Vznikly v dílně dačických Patočků ve 30. a 40. letech 18. století. Také akustika kostela je výborná, a proto se zde často konají koncerty, které bývají pro zúčastněné opravdu velkým zážitkem.
Prohlídka kostela, bohoslužby, pouť
Prohlídky s průvodcem, při které uvidíte nejen vlastní kostel, ale i křížovou chodbu a rajskou zahradu se studnou
- pondělí, úterý, čtvrtek, pátek, sobota - vždy v 15 hodin
Mše svaté (ZMĚNA - PLATNOST OD 18. 2. 2024)
- neděle v 9:30
- úterý, středa, čtvrtek, pátek v 16:00
- 1. sobota v měsíci v 9:00
Pouť k Panně Marii Královně
Poutní mše svatá k Panně Marii Královně se v kostele koná v neděli druhé polovině srpna, neboť svátek P. M. Královny je dle liturgického kalendáře 22. srpna.
Webové stránky římskokatolické farnosti Třeboň trebon.farnost.cz
FB: www.facebook.com/FarnostTrebon/
Reagovat na příspěvek:
S několika klienty Sociálních služeb Česká z J.Hradce jsme se při návštěvě Třeboně chtěli podívat také do kostela. Po telefonické domluvě přišel velice vstřícný pán a věnoval se nám. Přizpůsobil výklad možnostem našich klientů a trpělivě nás provedl kostelem i přilehlou křížovou chodbou. Byl to nejkrásnější zážitek z výletu.
Děkují klienti a zaměstnanci SSČ
Dobrý večer,včera jsme navštívili kostel sv. Jiljí i s výkladem v 15h.,i když cestujeme hodně,nic tak poutavého,profesionálního,ale hlavně s úctou a láskou odvyprávěného jsme ještě neslyšeli.Velký dík panu kostelníkovi.
Děkujeme panu kostelníkovi za milý a poutavý výklad.
Kinclovi
Na prohlídku kostela Panny Marie Královny jsme se dostali čirou náhodou (nevšimnout si plakátu na Třeboňském zámku)a byl to zlatý hřeb naší návštěvy Třeboně. Děkujeme za úžasné vyprávění pana kostelníka, který má opravdu široké znalosti.
Katka z Kladna a Radek z Čáslavi :-)
Děkujeme za krásný, fundovaný výklad pana kostelníka. Vědomosti, vztahující se ke kostelu samotnému, spojil s širšími dobovým souvislostmi. Odborné znalosti byly prodchnuty velkou lidskostí, pokorou i osobitým humorem. Byl to mimořádný zážitek! Hanuškovi
dne 22.10. 2014 při svém pobytu v Třeboni, jsem zašla na výklad do kostela sv.Jiljí, pak konstelník mi „vyrazil dech“ svým přehledem, kultivovaností, zaujetím a láskou k místu samotnému, která byla zřejmá z každé jeho věty. Velmi cestuji, avšak s takovýmto erudovaným výkladem jsem se ještě nesetkala. Krásný zážitek !
Všem vřele doporučuji, a panu kostelníkovi hluboký dík ! Ivana
Chtěla bych se zeptat, proč byla na vývěsce v kostele psaná 24. 12. mše v 16.hod., když se nekonala a nebyla napsaná půlnoční mše ve 22hod. Burianová
Dobrý den,
rozpis na kostele byl dle našich informací správně.
Mše v 16 hodin v Třeboni opravdu byla, ale konala se v kostele u sv. Alžběty (tj. u Aurory), což bylo také na plakátu uvedeno.
Ve 22 hodin mše v hlavním kostele byla, a byla také na rozpise, ale oficiálně se nejmenovala \"Půlnoční\" ale byla uvedena jako \"Vigilie Slavnosti Narození Páně\" .
Navštívili jsme výbornou přednášku pana kostelníka. Děkujeme za barvitý a rozsáhlý výklad, přednášející má opravdový vztah k lidem, historii i umění. Jednoznačně doporučujeme.
Pro mne byla návštěva dvojlodního (už vím, co to znamená!) gotického kostela sv. Jiljí a kláštera augustiniánů jedna z nejlepších částí naší návštěvy Třeboně. Pan kostelník s opravdovým zaujetím a znalostí věci zajímavě vyprávěl o Třeboňské madoně, deskách Třeboňského oltáře (pojedu se na ně podívat do Prahy) i freskách právě opravované křížové chodby s rajským dvorem.
Děkujeme,
skupina výletnic z Plzně
Děkujeme panu kostelníkovi za dnešní (2.8.2024) skvělý výklad. V kostele jsme byli mnohokrát, ale dnes jsme se dozvěděli spoustu dalších informací. Úžasná byla prohlídka kláštera.
Ivana a Martin, Praha