Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Házenkáři první krok zvládli, zdolali Estonsko

Vítězně vstoupili čeští házenkáři do kvalifikace o postup na světový šampionát v Německu v roce 2007. V Třeboni porazili Estonsko 33:22 a v tabulce 3. skupiny se zařadili za Makedonii, která v domácím prostředí dvakrát porazila Kypr a usadila na první a jediné postupové příčce. Pobaltský sok ve čtvrtek zlobil hlavně v první půli, po změně stran však už svěřenci trenéra Pauzy dominovali. Odveta je čeká 8. ledna v estonské Pölvě.

Hosté se sice ujali vedení, ale čeští reprezentanti v úvodu dlouho neváhali a brzy skóre otočili na uklidňujících 4:1. Vycházeli ze zatažené obrany 0-6, za níž vládl jistý gólman Galia. Těžili zejména z rychlého přechodu do útoku, z něhož vyplynuly góly pivota Hrubého či křídelníka Filipa.

Českou hru řídil Házl, který dres národního týmu oblékl po více než sedmi letech. Blýskl se několika vtipnými přihrávkami, připsal si čtyři přesné trefy, ale nevyhnul se ani omylům a dirigentskou taktovku po něm přebíral bojovník Nocar. "Byl jsem strašně nervózní, kluky zatím navíc tolik neznám a podle toho to hlavně v prvním poločase vypadalo," popisovala zkušená střední spojka svou nelehkou obnovenou premiéru v rozhovoru pro Českou televizi.

Estonci se osmělili a z rychlých protiútoků začali nemilosrdně trestat chyby protivníka. Smazali třígólové manko a na začátku třetí desetiminutovky dokonce vyrovnali na 10:10. Trenér Pauza reagoval oddechovým časem. "Špatně jsme se vraceli, soupeř nám dával hodně branek," vysvětloval kouč, jehož nabádání ke změnám vyslyšel hlavně Kubeš. Vyhlášený obranář  přidal důležité branky ze spojky a sám znovu získal důležité vedení 14:10.

"V tomhle mančaftu je síla a Estonci jsou přece jen slabší, což se nakonec i ukázalo," podotkla poté opora německého Lübbecke, jehož excelentní představení na chvíli zbrzdilo roztržené obočí a strůžky krve ve tváři. Druhé dějství načal dvěma góly střídající Brůna a zvýšil na 17:12, jenomže Estonci se nepoložili. Naopak, v dalších minutách se opět přiblížili na rozdíl dvou gólů.

"Zlomili jsme to až po změně obranného systému. Obranu 4-2 jsme chtěli požít až v Estonsku, ale vývoj nám to neumožnil. Přesto si myslím, že bychom jasně vyhráli i bez toho, ale chtěli jsme mít dřív klid," citovala Pavla Pauzu agentura ČTK. "Prvních čtyřicet minut jsme hráli dobře, ale po změně obrany domácích jsme zpanikařili a Češi začali dávat hodně lehko góly," kývl na tiskové konferenci jeho protějšek Bruno Bramanis.

Házenkáři v závěru odskočili na rozdíl třídy a zaplněná třeboňská hala se bavila. "Pak už to byla skoro exhibice," pochvaloval si Pauza. Třeba elitní bundesligový kanonýr Jícha si dvakrát za sebou drze naskočil snad na třinácti metrech a překvapil odevzdanou estonskou defenzívu. Český lodivod však v hodnocení nezapomínal ani horší momenty svého celku. "Na naší hře musíme ještě zapracovat, hlavně na postupném útoku, který dnes rozhodně nebyl dobrý. Počítám ale, že dva body získáme i v Estonsku," dodal Pauza před nedělní odvetou.

Česko - Estonsko 33:22 (15:12)

Sestava a branky ČR:
Galia, P. Štochl - Nocar 2, Brůna 3, Hrubý 3, Kubeš 6, Házl 4/2, Jícha 5, Filip 6/1, Sobol 1, Prachař, Heinz, Hynek, Řezníček 3.
Nejvíce branek Estonska: Glinkin 8/2, Lillsoo 3, Noodla 2/2, R. Lepp, Kauce a Muuga po 2.
Rozhodčí: Bašmark, Frolov (oba Rus.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 5/4. Vyloučení: 6:4. Diváci: 1200.