Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně

Naučná stezka Okolo Třeboně je jedna z nejznámějších naučných stezek Třeboňska. Klade si za cíl pozornému a vnímavému návštěvníkovi zprostředkovat poznání alespoň části přírodních krás a zajímavostí, kterými Třeboňsko oplývá.

Stezka Okolo Třeboně

Stezka je uzavřený okruh dlouhý 39 km a tvoří ji 22 zastávek s in­formačními tabulemi v českém a anglickém jazyce. Ty názorně popisují typické třeboňské prvky, ke kterým nepochybně patří rybníky a rybniční soustavy, rašeliniště, lesní komplexy a mokré louky, včetně rostlinných a živočišných společenstev, která je obývají. Rovněž informují o historickém vývoji oblasti, včetně prvního osídlení a s tím spojeného využívání a přetváření krajiny člověkem.

Stezka začíná v Třeboni na hrázi rybníka Svět a končí opět v Třeboni před branami města, kde je panel věnovaný historii a památkám Třeboně.

Zastávky stezky Okolo Třeboně

  • 1. Třeboň, rybník Svět – začátek cyklistické stezky, která byla vybudována v roce 1989 a provozo­vatelem je Správa CHKO
  • 2. Opatovický rybník – rybníky Třeboňska
  • 3. Zlatá stoka – funkce tohoto jedinečného středověkého vodohospodářské­ho díla
  • 4. Spálená borkovna – třeboňská rašeliniště jako archív informací o minulosti zdejší krajiny
  • 5. Soví les
  • 6. Myslivna Barbora – vývoj osídlení
  • 7. Na třeboňské cestě – lesy a lesnatost
  • 8. Rajská cesta – velký komplex lesů zvaných Zámecké polesí
  • 9. U Pilaře – řeka Lužnice tvoří přirozenou osu Třeboňska
  • 10. Pod Vizírem – společenstva vodních a bahenních rostlin
  • 11. Starý Kanclíř – výstavba rybníků a rybníkářství
  • 12. Lutová – venkovská architektura
  • 13. U Travičného – výskyt vzácného dravce orla mořského
  • 14. U Řepů – geologický vývoj oblasti
  • 15. Stříbřec – zemědělství
  • 16. Stříbřecký most – Nová řeka a její poslání
  • 17. Rybník Vyšehrad – ptactvo
  • 18. Stará řeka – NPR Stará řeka
  • 19. Rybník Vítek – přehrada na řece Lužnici
  • 20. Kouty – třeboňská borovice
  • 21. U Víta – zastávka u Kaple sv. Víta
  • 22. Třeboň
Cyklistická stezka vytváří okruh v lesnaté a rybničnaté krajině východně od Třeboně. Využívá málo frekventovaných asfaltových silnic III. třídy a zčásti také lesních cest a hrází rybníků. Pouze nepatrné úseky vedou po silnicích II. třídy.
 

Mapka – Stezka Okolo Třeboně

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 23 komentářů, poslední přidán 29.09. 2023 18:04

Reagovat na příspěvek:

Denisa | 28.05. 2013 11:05

Ahoj. Tuší někdo, za jak dlouho se dá trasa projet? :-)

(neveřejný údaj)

Jana 28.06. 2011 23:28 Odpovědět
Jeden pěkný výlet.Ahoj Michal
Karel 20.06. 2012 13:27 Odpovědět
Při cestě na kole jsem navštívil hospodu ve vesnici Střibřec a byl jsem velice spokojen. Bude to nejspíš změnou provozovatele :). Vřele doporučuji návštěvu všem. Karel
Olga Dašková 07.08. 2012 14:31 Odpovědět
Jela jsem to na kole, které jsem si půjčila na Auroře. Nevšední zážitek! Teprve tam si člověk uvědomí tu krásu jihočeské krajiny, ze které pocházím a kam se vracím tak ráda ať už na lodi nebo na kole, celý život. Také moje děti milují Třeboňsko a myslím, že tam jednou skončíme, až se nám podaří nějakou chalupu sehnat. Zatím vystačíme s Bolevákem, který je také super!! Olga Zemanová – Dašková
Denisa 28.05. 2013 11:19 Odpovědět
Ahoj. Tuší někdo, za jak dlouho se dá trasa projet? :-)
Karel 27.09. 2023 08:41 Odpovědět
Za hodinu a půl, když se do to šlápne...
Jarda 28.06. 2015 16:41 Odpovědět
Naučná stezka Okolo Třeboně je místy hotová katastrofa. Rozmlácená panelka na které si naklepete zadek. Myslím tím úsek před Třeboní když se jede ve směru od Majdaleny. Jinak příroda úžasná.
Irena 30.07. 2015 17:35 Odpovědět
Souhlasím plně s Jardou – příspěvek č. 7, panelová část cyklostezky nám s manželem otrávila celkový dojem z trasy „okolo Třeboně“. Také značení všech cyklotras je špatné a nedostačující – vzhledem k tomu, že Třeboňsko je rájem cyklistů. Byli jsme tu týden na dovolené, počasí krásné, horko, občas bouřka. Projeli na kole Třeboňsko křížem-krážem – krásná krajina, spousta hospůdek a milých lidiček…
Lada 02.08. 2015 09:36 Odpovědět
Krajina krasna, ale kdo znacil ty cyklostezky??? Na kazde krizovatce stoji cykliste a marne se snazi z mapy nebo mobilu vycist kam maji jet. Tohle vazne dokaze otravit a pokud je tohle raj cykloturistiky, jak teda vypada peklo?!
@Vlada 03.08. 2015 17:01 Odpovědět
… Jel jsem to zrovna v pohodovém rytmu a v optimâlní pohodě od 12 do 16 s krátkými pauzami na foto dokumentaci. A potkával mraky lidí v protisměru. Četné občerstvovací stanice dobře fungují. Postery
se mi zdají na č. 20 nějak divný. V reálu neodpovídají shora uvedenému popisu. Ale nikdo není dokonalý. Takže rozhodně chválím. A to hlavně cyklisty v předškolním věku na Staré Hlíně.
Jaromír Fulnek 03.07. 2016 00:44 Odpovědět
Priroda krasna, ale jinak jsem nadaval jako spacek. Nejdriv jsem mel radost, ze takova trasa existuje, pojedeme hezky podle znacek a nebudeme muset na kazde krizovatce resit mapu. Jak jsem se zmylil! Panelova cesta za Treboni nebyla nic prijemneho, ale aspon jsme jeli porad po trase. To se vsak zmenilo po poznavacim zastaveni c. 4. Znaceni totiz neni jen mizerne, ono neexistuje. Videli jsme zastavky 1,2,3,4 a pak 14,15,16,17. Ve Stribreci jsme hledali pokracovani trasy asi pul hodiny. Marne. Nakonec jsme dojeli zpatky do Trebone po prvotridce a pri nadavkach jsem pouzival slova, co bezne nepouzivam. Pritom by stacilo zhruba 20 ukazatelu pred krizovatkami, kde clovek jinak tape. Proc jste to neudelali?
Miroslav 11.07. 2016 15:01 Odpovědět
Trasa moc pěkná, pár km té panelky nám na horských kolech nevadilo, většinou se jelo mimo silnice lesem nebo mezi rybníky takže paráda. Na oběd jsme se zastavili ve Stříbřeci a spokojenost a hlavně suprový ceny. Trasu jsme zvládli klidným tempem za 4,5 hodiny i se zastávkami a obědem. Jediná výtka je tragický značení stezky! Značení žádný a spousta bloudících cyklistů, naštěstí v dnešní době chytrých telefonů se to dá jet podle mapy v telefonu, jinak bychom dojeli kdoví kam....
dasa 12.07. 2016 18:42 Odpovědět
plně se ztotožňuji s Vašim názorem, Trebonsko- ráj cyklistiky , ale značení- hrůza! na každém 2-3 km cyklostezky stojí cyklisté a studují mapu, pak s nadávkami volí cestu podle svého uvážení, neb ani značení ani mapa info neposkytly!
Tak , páni radní v Třeboni, zaspali jste, a nebo se domníváte, že každý cyklista je z Třeboně a že tedy trasu přeci musí znát!,
Vaše velká ostuda!
Jindra. 26.05. 2017 23:02 Odpovědět
Sdílím názor Jardy, ta panelka z Třeboně na Majdalenu je děs a běs. Navíc je to jedna z mála tras kam se můžete vydat s rodinou bez obav, že vás nesestřelí nějaký auťák. Jak je ale vidět, nikoho to léta nevzrušuje a asi hodně dlouho ještě nebude.. Nejvíce mě \"dojímá\" také stav této trasy na hrázi rybníka Svět i kolem Opatovického rybníka.. Myslím, že za to vybrané \"vzdušné\" by snad ten povrch mohl být lepší, ne samý prach, kamení a díry. Jinak příroda i město pěkné a ač to mám z Kladenska na kole málem 200 Km, nemohu zde 2 - 3x ročně nebýt. Pěknou letošní sezonu a hodně cyklo kilometrů bez nehod, přeje všem Jindra. Kdo chce prohodit pár slov, může.Tel. 727968992
Tomáš 02.06. 2017 11:13 Odpovědět
Ahoj všem, co nadávají na cyklotrasy.
Ano, z Třeboně lesem směr Majdalena je panelka, ale dá se i různě zkrátit po jiných lesních cestách zkrátit. Bloudících cyklistů je mi líto, ale taková dobrá mapa (KČT) na kole nezabere moc místa, drahá není a dobře se podle ní orientuje. Dá se jezdit i mimo značené trasy, kde skoro nikdo nejezdí. Vyrazit někam , kde to neznám a nevzít si mapu, to tedy nechápu. No , ale ne každý se v mapě orientuje.
Každopádně, při jízdě na kole po Třeboňsku , když mám dovolenou, mě žádná panelka nerozhodí. Dejte si na posilněnou Regenta , řekněte si, že byste mohli být v daný okamžik v práci, a hned se Vám pojede radostněji. :-)
Táňa Štefanová 07.08. 2019 17:13 Odpovědět
Přečetla jsem si komentáře několik let staré a bohužel se nic nezměnilo. Šílená panelka č.122, značení cyklostezek příšerné , jó, pár nových asfaltových silnic mezi lesy přibylo, ale nejsou vůbec značené, protože to nejsou ofiko cyklostezky. Páni radní ještě pořád spí. Nečekají snad, že se český národ cyklistů přestěhuje o několik kilometrů níže, do Rakouska na udržované, značené a krásné cyklostezky? Sice trochu dražší ubytko, ale opravdu krásná příroda, kterou se můžete kochat a né koukat pod kolo, jestli nevyletíte ze sedla. Prosím opravte, označte a penízky Čechů zůstanou v Česku, přeci Vám za to stojíme.
Libor 26.10. 2019 20:17 Odpovědět
Dnes jsme jeli na tuto stezku. Značeni , krom jednoho mista mi přišlo dostačující. Panelka mi zas tak tragická nepřišla. Mapu jsem si koupil, ale ve finale stačila offline mapa ze seznamu v mobilu. Informační tabule jsme našli všechny. Byl to náš prvni cyklovỷlet a mohu doporučit. Počasí se vyvedlo, krasnej podzimni den.
Lucie 16.08. 2020 09:14 Odpovědět
Trasa krásná, pohodová. Trochu mě znervózněl úsek v Majdaleně, kdy se jede po hlavní silnici a je tam poměrně velký provoz. Až do bodu 19. je trasa značená perfektně. V Hlíně, před bodem 20 jsme se ale ztratili (na rozcestí žádná značka), takže poslední tři zastávky jsme minuli. I tak jsme ale dojeli po hezké cyklostezce, která vede podél silnice na Třeboň
Dáša Černá 23.05. 2021 08:21 Odpovědět
Třeboňsko je nádherné, musíme se sem vrátit a jet trasu znovu, protože je velmi špatně značena a my po bodu 7 sjely z trasy a potom jsme bloudily. Potupně jsme musely zapnout mapy v mobilu, ale zase jsme narazily na skvělou hospodu v Boru.
Mirek 15.06. 2021 13:36 Odpovědět
Prosím nemá někdo cyklotrasy Třeboňska?
Třeboňsko.cz 22.06. 2021 10:30 Odpovědět
Dobrý den, cyklomapy i turistické mapy si můžete objednat v našem internetovém obchodě https://shop.trebonsko.cz/ .Marie Košinová
Zuzana Hynková 09.08. 2021 08:11 Odpovědět
Na žluté značce Okolo Třeboně je málo značení s upozorněním na spadlé mostky a brody těžko schůdné pro rodiny s malými dětmi. Lávka přes Lužnici je spadlá už druhý rok a upozornění na toto pověsil jen nějaký turista.
fasi 21.09. 2023 13:27 Odpovědět
Trasa vede nádhernou krajinou, ale kvalita povrchů stezek a značení je až na výjimky mizerná. Pro výlet s dětmi nedoporučuji! Pravou lahůdkou jsou však závory pro zabránění vjezdu aut. Masívní trám, natřený tmavou barvou, opatřený malinkou odrazkou, která ve stínu stromů splývá s okolím, je kvalitní pastí na cyklisty. Dost se divím, že se tam ještě nikdo nepřizabil.
Karel Žahour 29.09. 2023 18:04 Odpovědět
Je to pravda s těmi panelových cestami. Včera jsme jely podobnou trasu a manželka při vyhýbání se protijedoucím zajela do hluboké podélné spáry mezi panely a jak to dopadlo, asi si každý cyklista domyslí. Sedřené koleno jak malé dítě. Jinak nádhera, jezdíme tam často.

Konec výpisu článku Cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně, id: 5350 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 19.02.2021
Autor: Marie Košinová