CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Mezinárodní festival animované tvorby Anifilm 2018, který byl v Třeboni od 1. do 6. května 2018 je u konce. Jaký byl Anifilm 2018, které filmy vyhrály, kolik přišlo diváků? O tom je následující tisková zpráva:
Hlavní cenu za celovečerní film pro děti získala irská režisérka Nora Twomey za snímek Živitel, za celovečerní film pro dospělého diváka pak hlavní cenu získal korejský režisér Yongsun Lee za snímek Skončím prostě na ulici. Cenu za nejlepší krátký film si odváží estonská režisérka Chintis Lundgren za film Manivald. Nejlepším studentským filmem je britský snímek Dost režisérky Anny Mantzaris. V kategorii abstraktních a nenarativních filmů zvítězil snímek uznávaného experimentátora Maxe Hattlera Divizní artikulace a v kategorii videoklipů si cenu odnáší Číňan Lei Lei s poněkud atypickým klipem The Shanghai Restoration Project: I Don't Like the Comics You Drew.
Novinkou letošního festivalu byla národní soutěž Český obzor. V kategorii krátkých filmů této soutěže zvítězil snímek Víta Pancíře Chůze a běhy. Ze studentských filmů uspěl snímek WOO-HOO! Dávida Štumpfa z pražské FAMU. Mezi TV a online filmy uspěl seriál Alexandry Májové a Kateřiny Karhánkové Mlsné medvědí příběhy: Hurá na borůvky! V kategorii zakázek pak zvítězil spot Jupí horký nápoj režiséra Michala Žabky a mezi videoklipy zabodovala Krosna, kterou v české produkci natočil japonský autor Kosuke Sugimoto k písni Báry Polákové.
V mezinárodní soutěži počítačových her zvítězily tituly GNOG v kategorii Výtvarný počin ve hře a český Chuchel v kategorii Hra pro děti.
A toto nejsou jediné ceny festivalu – na samém začátku byla udělena Cena za celoživotní přínos animovanému filmu scenáristce, režisérce, animátorce a pedagožce Libuši Čihařové, která letos oslaví již 88. narozeniny a svou dráhu ve světě animace začínala v roce 1951 ve Studiu Bratři v triku. Letošní Anifilm uvedl ve svém programu nejen její filmy, ale i filmy jejích studentů a studentek, které učila a jejichž tvorbu ovlivnila.
Již nyní je možné shrnout pár statistických údajů: na jednotlivé filmové, odborné i doprovodné programy přišlo přes 30 000 diváků.
Festivalu se zúčastnilo přes 1 400 filmových profesionálů a herních vývojářů, v mezinárodních soutěžních sekcích se utkalo 129 snímků: 9 celovečerních filmů, 37 krátkých filmů, 43 filmů vytvořených studenty, 22 videoklipů a 18 abstraktních a nenarativních snímků. V národní soutěži Český obzor se v pěti kategoriích utkalo 76 filmů z ateliérů českých animátorů. A pro milovníky her plných animace představila mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her 20 projektů.
Anifilm však není jen o soutěžích a předávání trofejí či uznání. Jeho letošní doprovodný filmový program byl ve znamení 3D počítačové animace. Anifilm představil více než třicetiletou historii této techniky, která představuje nejmasivnější proud současné animace, ale má i mnoho alternativních podob. Projekce filmů doplnilo setkání s autorymezi nimiž nechyběli uznávaní specialisté na 3D CGI Faiyaz Jafri a Chris Landreth, držitel Oscara za film Ryan. Originální přístup předvedli například Job Roggeveen, člen nizozemského tria Job, Joris & Mariake, a Nikita Diakur s revolučním filmem Hnus. Jedno z nejslavnějších 3D studií představil animátor Rich Quade, který pracoval v Pixar Animation Studios již v jeho samých začátcích, spolu s ním tam začínala i letošní porotkyně Anifilmu, art directorka Robin Cooper.
Hosty a porotci Anifilmu byli i animátor Elie Chapuis a producent Ben Adler, kteří divákům představili film Psí ostrov režiséra Wese Andersona a podělili se s diváky i o zážitky a zkušenosti z práce na tomto loutkovém filmu oceňovaného režiséra. Podobně nás Dorota Kobiela, autorka projektu a spolurežisérka filmu S láskou Vincent, provedla zákulisím natáčení tohoto unikátního filmu spojeným s vznikem z 65 000 olejomaleb namalovaných 125 umělci použitých k jeho animaci. Vedle těchto programů se Anifilm věnoval současné televizní tvorbě, připomenul zapomenuté české režisérky i 100 let vzniku Československa. Na Animarketu proběhla burza pracovních příležitostí a na Game Day herní vývojáři z celého světa prezentovali své rozpracované hry.
Na Anifilmu nesměly chybět populární filmové programy Animo pro děti, které si pak mohly vyzkoušet vlastní tvůrčí schopnosti v oblíbené ČEZ - Škole animace.
Kompletní závěrečná zpráva letošního Anifilmu s přehledem oceněných filmů a fotografie některých oceněných filmů ke stažení.