CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Adolf Born se narodil 12. června 1930 v Českých Velenicích. Studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, později přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a na Akademii výtvarných umění v Praze.
Jeho nejznámější díla zahrnují ilustrace knih pro děti od Miloše Macourka (Mach a Šebestová, Žofka), Julese Verna (Trosečník z Cynthie), A. Dumase staršího (Tři mušketýři), Vojtěcha Steklače (série Boříkovy lapálie) a jiné. Je také autorem kostýmů a dekorací, např. k opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča inscenované v Národním divadle.
Jeho animace jsou také známé z filmové série o básnících (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život a Jak básníci čekají na zázrak. uvedený poslední filmy byl uveden do kin měsíc před jeho smrtí.[3]
Díla Adolfa Borna byla vystavena po celém světě a získal za ně mnoho cen. V roce 1964 se Adolf Born zúčastnil výstavy světové karikatury v Montrealu, kde o několik let později v roce 1977 získal také Grand Prix. Proslul animovanými filmy známými a oblíbenými po celém světě. Jeho ilustrační tvorba – v současné době má na svém „kontě“ stovky knih knih, patří k tomu nejlepšímu, co v české ilustraci vzniklo.
Stejnou popularitu jako ilustrace knih získala Bornovi i jeho práce v animovaném filmu. Výtvarně spolupracoval na 65 filmech z nichž Žofka a spol. a především Mach a Šebestová se staly „českou animovanou klasikou“. Adolf Born uskutečnil kolem 150 výstav v Čechách i v zahraničí.
Hlavní technikou Borna je grafika – suchá jehla, lept a především litografie. A právě s tou jsme se mohli setkat v Třeboni na výstavě jeho grafik v Domě Štěpánka Netolického v roce 2015.
V roce 2013 byl Adolf Born v Třeboni hostem Anifilmu 2013 - festivalu animovaných filmů Anifilm 2013, kde získal cenu za své celoživotní dílo a uvedl pásmo svých nej pro děti.