CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Kdo by neznal příběh o Narození malého Ježíška v Betlémě? Máme adventní dobu, která je přípravou na oslavu tohoto Narození, a proto si pojďme i s dětmi tuto událost připomenout prostřednictvím "živého betlému".
V úterý 20. prosince 2022 jste zváni do Třeboně na Masarykově náměstí na již tradiční představení s názvem Živý betlém.
Známý vánoční příběh nám odvyprávějí v úterý 20. prosince od 17 hodin na Masarykově náměstí Borovanští betlémáři.
Budeme svědky příběhu, v němž ožije zpráva o narození Ježíše Krista, které podle Nového zákona oznámil v jednom z hlavních křesťanských míst ve Svaté zemi, v severoizraelském Nazarethu v údolí řeky Jordán, archanděl Gabriel.
V opravdovém betlémě na náměstí nebudou chybět hlavní protagonisté tohoto biblického příběhu – mladá Panna Marie, židovský tesař Josef a Ježíšek, ale ani anděl, pasáčci, tři králové a živá zvířata.
Tato událost je součástí programu Třeboňského adventu 2022.
Pokud jste živý Betlém v Třeboni nestihli, nezoufejte! Obdobou akci můžete vidět 23. 12. v Chlumu u Třeboně.
ŽIVÝ BETLÉM 2022
Zasněžené Masarykovo náměstí v Třeboni v úterý navštívil živý betlém. Skupina ochotníků z Borovan jezdí do města pravidelně a jejich podání příběhu o narození Ježíška si získalo mezi návštěvníky velkou oblibu. V horní části náměstí sledovala představení více než stovka lidí.
Skupina betlémářů čítá až čtyřicítku herců. Z poloviny ji tvoří rodina Malíkova z Borovan, druhá polovina jsou kamarádi a další nadšenci. V představení tradičně nechybí ani živá zvířata, která si ochotníci zapůjčují ze dvora v Mysletíně. Návštěvníky betléma nadchl také roztomilý Ježíšek. "Je to můj vnuk Timotej, kterému je rok a půl. V betlémě už jsme ale za dobu jeho existence měli Ježíšků celou řadu, byly to většinou děti, které se v tom správném čase v Borovanech narodily," řekl hlavní organizátor akce Stanislav Malík. Všechny protagonisty si navíc po představení mohou návštěvníci vždy prohlédnout zblízka nebo se s nimi vyfotografovat.
Nápad začít hrát živý betlém vznikl v rodině Malíků už před třiceti lety. "Po revoluci jsme byli v Německu v Řezně a tam jsme něco podobného viděli, byla to ale statická scéna. Když jsme pak jeli domů, přemýšleli jsme, že bychom něco podobného mohli udělat u nás, aby to bylo opravdu živé. Rozpohybovali jsme scénu za pomoci epických koled a herci předvádějí to, o čem se zpívá," vysvětlil Stanislav Malík. Začátky ale podle něj nebyly lehké. "Dříve to bylo primitivní, kdy jsme si pouštěli hudbu z magnetofonu, který nám třeba zamrzl, až jsme se postupně propracovali k tomu, co předvádíme dnes," zavzpomínal Stanislav Malík s tím, že světla a zvuk během představení zajišťuje profesionální firma. Také scéna i kostýmy jsou propracovanější, mnohé šila profesionální kostymérka.
Betlémáři začínali hrát v roce 1992 v Borovanech, postupem času ale jejich sláva přesáhla hranice města a v současné době mají před Vánoci až čtyři představení. Kromě Borovan vystupují také v Hluboké, Českých Budějovicích nebo Roudném.
(Zdroj: https://jindrichohradecky.denik.cz/zpravy_region/do-trebone-opet-zavital-zivy-betlem-navstevniky-okouzlil-roztomily-jezisek-20221.html)