Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Tvrz Žumberk u Nových Hradů a expozice

Žumberk je vesnice 30 km na J od Třeboně, v okrese České Budějovice a spadá pod obec Žár. 

Žumberk - opevněná vesnická tvrz a kostel

Žumberk u Nových Hradů je historicky i stavebně unikátním dochovaným komplexem opevněného jádra vesnice, tvořeného tvrzí,  gotickým kostelem Stětí sv. Jana Křtitele, původně šesti baštami a hradební zdí v jihozápadním úseku. 

Toto turisticky atraktivní místo jižních Čech se nachází v podhůří Novohradských hor, 2 km od Žáru, který leží na hlavní silnici mezi Českými Budějovicemi a Novými Hrady.

Expozice v objektu

  • V objektu tvrze je  několik expozic vypovídajících o historii tohoto objektu a okolí..
  • V objektu se nachází např. národopisně pojatá unikátní expozice lidového malovaného nábytku z 18. a 19. století, z typických národopisných oblastí jižních Čech.
  • V prostřední jižní baště s přístavky je nainstalována expozice Úředník rožmberský, věnována tématu zpronevěry šlechtického majetku ze strany vrchnostenských úředníků.

Nová expozice Řemesla pod Novohradskými horami

Od května 2021 je veřejnosti zdarma přístupná nová expozice Řemesla pod Novohradskými horami, která se koná pod oficiální záštitou Ministerstva kultury České republiky.

Expozice je zaměřena na dnes už méně známá řemesla 2. poloviny 19. a počátku 20. století z oblasti Trhosvinenska a Novohradska.  Prostřednictvím exponátů, panelů a informačních kiosků se seznámíte s řemeslnými postupy, dovednostmi, nářadím a výrobky kameníků, tesařů, kolářů, bednářů, truhlářů, provazníků, ševců a koželuhů.

Speciální pozornost je věnovaná nejslavnějšímu řemeslu Novohradských hor – sklářství včetně lidových podmaleb na skle z jihočesko-rakouského pohraničí.

Expozice je určena nejen zájemcům o tradiční řemesla a historii regionu, ale také rodinám s dětmi. Malí návštěvníci se interaktivní hravou formou seznámí s výrobou různých předmětů, například kola. Nejen děti budou moci „vstoupit do dílny“ a zahrát si na mistra koželuha nebo ševce, vyzkoušet si sezení na pracovní stolici zvané „dědek“, zkusit složit vědro, navléknout skleněné korálky zvané páteříky nebo uplést provázek.

Expozice je doplněna bohatými textovými a obrazovými materiály (vzpomínky starých řemeslníků) v informačních stojanech s dotykovou obrazovkou.

Celá expozice je koncipována s důrazem na interaktivitu a zaměřena na návštěvníky všech věkových kategorií. Díky atraktivnímu prostředí středověké tvrze a krásnému okolí Novohradských hor jde zároveň o ideální cíl rodinných výletů. 

Tvrz Žumberk nabízí během roku i další krátkodobé tematické výstavy nebo akce pro veřejnost. Zájem je i o venkovní prohlídkový okruh kolem tvrze.

Kontakty a otevírací doba

Žumberk – tvrz, 374 01 Trhové Sviny
Tel.  391 001 550
E-mail:  zumberk@muzeumcb.cz
 
Sezónní objekt. Otevřeno:

  • duben a říjen: soboty a neděle 9 - 17.00 hodin
  • květen - září: út - ne, svátky 9 - 17.00 hodin

    Historie tvrze

    Ves Žumberk byla založena v polovině 13. století. V jejím držení se střídali opaté rožmberského kláštera ve Vyšším Brodě, sami Rožmberkové, později  Švamberkové a Buquoyové, a několik dalších rodů nižší české šlechty. Pozdně gotická tvrz tam byla vystavěna koncem 15. století. Ta později byla obehnána hradební zdí se šesti baštami.

    Od roku 1618 přestala šlechta areál využívat jako své sídlo, a ten se v podstatě stal statkem a chátral. Rozsáhlá památková rekonstrukce tvrze začala v roce 1969 a byla ukončena  roku 1974, kdy byla také zpřístupněna veřejnosti. V 90. letech 20. století postupně došlo k rekonstrukci všech pěti dochovaných původních bašt i k znovuobnovení vodní nádrže v údolí pod tvrzí.

Expozice - stejně jako celou tvrz Žumberk spravuje Jihočeské muzeu v Českých Budějovicích, které celou expozici v roce 2010 - to je 36 let od zpřístupnění - zmodernizovalo, a v práci i nadále pokračuje.

Jste srdečně zváni.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Tvrz Žumberk u Nových Hradů a expozice , id: 13164 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 23.02.2021
Autor: Marie Košinová