Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Tvrz u vesnice Hamr

Tvrz Hamr se nachází na východním konci vesnice Hamr u Veselí nad Lužnicí v zátočině řeky Nežárky. Stavba se nachází uprostřed hospodářského dvora, poblíž je středověký hamr, stodola a další hospodářské budovy.

Historie a současnost

Původně gotickou tvrz z roku 1525 postavil Bohuslav Valovský z Úsuší. V roce 1696 ji dal Leopold Jakub Gerard přestavět na zámek a doplnit o budovu pro správce statku.

Později vlastnili hamerský zámek Schwarzenbergové. V budově byl starobinec, po 1. sv. válce jej Schwarzenbergové přestavěli na domov důchodců. Po válce byl objekt znovu přestavěn na hospodářský objekt (sýpku) a následně zdevastován při využití místním JZD.

Mohutná obdelníková třípatrová budova má dvě souběžné sedlové střechy, které  zároveň oddělují dvě fáze tvrze: přední část je původní  gotická, zadní část má prvky renesanční. Budova si dodnes uchovala strohý vzhled tvrze, ale z vnitřního vybavení se  kromě klenby ve sklepě a v přízemí, a zbytky gotických kamenných ostění z původní tvrze v 1. patře, nedochovalo téměř nic.

Tvrz se zdá zvenku  v relativně dobrém stavu, zůstává však prázdná a nevyužitá. Naproti ní stojí patrová barokní stodola, bývalý správcovský dům. Ten byl v nedávné době upraven na stylovou restauraci.

Tvrz Hamr je dnes v soukromých rukou a z důvodu havarijního stavu je uzavřena.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 5 komentářů, poslední přidán 18.09. 2024 11:36

Reagovat na příspěvek:

Drahoš K. | 04.09. 2018 23:09

Dobrý den, mohu se zeptat, komu nyní objekt patří?
Pokud Církvi bratrské, má ta plán, jak s tou tvrzí, objektem naložit?
Ptá se člen sboru CB z ČB :-).
Děkuji. DK

(neveřejný údaj)

Vladimír Cach 08.11. 2016 00:12 Odpovědět
Tvrzení o domově důchodců, že „sloužil ještě nedávno“, neodpovídá skutečnosti – nejspíše byl celý text převzat z jiného zdroje bez ověření (odkaz dole: Košinová, 2005).
Již před více jak padesáti leti byl objekt veřejně nepřístupný a ve stavu vylučujícím bydlení. Minimálně od roku 1964 byl využíván místním JZD jako sýpka (resp. největší síň, zabírající podstatnou část 1. patra) a za tím účelem byl předtím v jižní stěně proražen vpravo od vchodu (nad úrovní 1. patra) otvor pro fukar, který nevypadal jako „čerstvý“ (otvor tam byl v nezměněném stavu i v r. 2015). V létě 1965 byla louka před tvrzí poskytnuta tehdejšímu Obvodnímu domu pionýrů a mládeže (ODPM) k pořádání letního pionýrského tábora a dvě přízemní místnosti v „zámečku“ k uskladnění potřebného materiálu (stany, dřevěné stanové posady atd.). Informace je zaručená, akce jsem se účastnil na počátku července (tj. přede žněmi) a měl jsem možnost vidět i prostor s uskladněným loňským obilím (proto uvádím „min. od 1964“). Pamětníci, kteří do obce přišli v období kolektivizace, shodně tvrdili, že domov důchodců již nepamatují (neověřováno).
Rovněž hodnocení „je v relativně dobrém stavu“ je na pováženou. Naposledy jsem tvrz navštívil v srpnu 2015, kdy mi bylo majitelem umožněno projít všechny vnitřní prostory a udělat pro svou potřebu jejich fotodokumentaci. Obvodové zdi sice vypadají neporušené (až na trhlinu v západní stěně až do výše 2. patra), ale uvnitř jsou stropní trámy místy natolik prohnilé, že na několika místech došlo k propadnutí stropů. Rovněž krov je na několika místech prohnilý a na vnitřní straně východního sedla byl v krytině veliký otvor.
Jiří Novák 07.06. 2018 15:31 Odpovědět
Děkuji za tuto přípomínku. Plně souhlasím s tím, že dům evidentně v dobrém stavu není. Informace o domově důchodců se zatím rozšířila i na jiné webové stránky.
Starobinec v Hamru nebyl provozován Schwarzenberky, ale menší evangelickou církví, Jednotou českobratrskou (nyní Církev bratrská). Tato církev tvrz koupila roku 1923 (v roce 1926 přikoupila i mlýn) a zřídila zde jmenovaný ústav. Roku 1947 starobinec přestěhovala do Suchomast u Berouna.
Zdroj: NEŠPOR, Zdeněk R. a VOJTÍŠEK, Zdeněk. Encyklopedie menších křesťanských církví v České republice. První vydání. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2015. 655 stran. ISBN 978-80-246-3315-2, s. 245.
Drahoš K. 04.09. 2018 23:25 Odpovědět
Dobrý den, mohu se zeptat, komu nyní objekt patří?
Pokud Církvi bratrské, má ta plán, jak s tou tvrzí, objektem naložit?
Ptá se člen sboru CB z ČB :-).
Děkuji. DK
Věra Cankovová 07.08. 2024 08:18 Odpovědět
Zajímavé a hezké místo. Postará se někdo o opravu tvrze?
Josef Kotnour 18.09. 2024 11:36 Odpovědět
Nevím, jestli není chyba ve jménu toho druhého šlechtického majitele. Babička vždycky mluvila o \\\"Gerardovi\\\" a existuje i stará kniha popisující život muže tohoto jména včetně popisu shození své milenky z okna ze žárlivosti. A v jiných zdrojích je také uváděn \\\"Gerard\\\".
ADMIN: Děkuji jednalo se o překlep, patří zřejmě Gerard. Je opraveno.

Konec výpisu článku Tvrz u vesnice Hamr, id: 5293 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.06.2005
Autor: Marie Košinová