CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Při procházce Třeboni můžete na hrázi rybníka Svět narazit na zdánlivě nenápadnou tabuli. Je to bronzová pamětní deska, která byla na boční zdi cílového budovy u rybníka Svět umístěna v roce 2002 Českým veslařským svazem a Městem Třeboň.
Pamětní deska NA POČEST 50. VÝROČÍ OLYMPIJSKÉHO VÍTĚZSTVÍ TŘEBOŇSKÉ ČTYŘKY S KORMIDELNÍKEM připomíná slavné veslaře z Třeboně, kterými jsou:
Jedním z organizátorů oslav v roce 2002 byl místní veslař Václav Vochoska, který získal na olympiádě v Montrealu v roce 1976 bronzovou medaili v párové čtyřce a na olympiádě v Moskvě o čtyři roky později bronz ve dvojskifu.
Letní olympijské hry v Helsinkách na počátku studené války byly pro českou výpravu jedny z nejúspěšnějších v historii. Českoslovenští sportovci vybojovali sedm zlatých medailí, tři stříbrné a stejný počet bronzových.
Celé olympijské hry žily ve znamení nevídaného triumfu Emilu Zátopkovi. Českému vytrvalci se podařilo zvítězit v bězích na pět a deset kilometrů i v maratonu. Ten se rozhodl běžet na poslední chvíli a absolvoval ho poprvé v životě. Přesto zvítězil a dokonce stanovil nový olympijský rekord.
Slavila i Třeboň, protože třeboňští veslaři Karel Mejta, Jiří Havlis, Jan Jindra, Stanislav Lusk se stali na OK Helsinky olympijskými vítězi ve veslování čtyřky s kormidelníkem!
Ve vodních sportech vozili naši reprezentanti olympijské medaile od Her v Berlíně 1936, kde se výrazně prosadili kanoisté. Veslaři si museli na svůj premiérový cenný kov počkat do Helsinek 1952, ovšem hned byl té nejryzejší hodnoty - pro zlato si tehdy dojela čtyřka s kormidelníkem ve složení Karel Mejta, Jiří Havlis, Jan Jindra, Stanislav Lusk a Miroslav Koranda (kormidelník).
Mejta, Havlis, Jindra a Lusk byli Třeboňáci a od roku 1949 začali spolu trénovat na tamním rybníce Svět. Dnes už si těžko někdo dovede představit, v jakých podmínkách se připravovali. Trenažery neexistovaly, a tak tahle skvělá parta trénovala už v pět hodin ráno před odchodem do práce, a pak večer po skončení zaměstnání - v horku, v zimě, vlastně za každého počasí.
Dva měsíce před startem olympiády v Helsinkách ovládli naši reprezentanti olympijskou kvalifikaci a ve stejnou dobu se z jižních Čech přesunuli do veslařského oddílu ATK Praha, kde se jim začal intenzivně věnovat trenér František Barták z Českého veslařského klubu (ČVK) a mimo jiné jim do lodě posadil nového kormidelníka - Miroslava Korandu.
Při odjezdu na Hry ve finské metropoli, kam se československá výprava přesouvala letecky, bylo největším problémem dostat do dějiště olympiády loď. "Do té Dakoty ji těžko dostávali. Muselo se vyndat přední sklo u pilota a zpátky ho zase prostrčit," přiblížil Jan Jindra.
Na regatě v části Helsinek zvané Meilahti dokázala parta neznámých mladíků porazit daleko slavnější posádky Švýcarska, USA a Velké Británie a získala zlatou olympijskou medaili.
(Čerpáno mj. z webových stránek veslovani.jiskratrebon.cz)
Slavní třeboňáci zůstali věrni sportu a veslování i po skončení sportovní kariéry a zúčastnili se mnoha veslařských a jiných společenských událostí doma v Třeboni i jinde. Zúčastňovali se i tradičních závodů na Světě Třeboňské regaty, kde povzbuzovali závodníky a předávali ceny. Např. na Mezinárodní regatě 2008 to byli žijící olympionici pan Jindra a pan Havlis.
Besedovat s olympioniky a vidět originální originální dřevěnou čtyřku, na níž kluci od Světa - Lusk, Jindra, Havlis, Mejta a Koranda - dovezli z letní olympiády v roce 1952 zlato mohli zase lidé v Třeboni v roce 2016 na Olympijské Třeboni.
Vzpomínky na Helsinky 1952
Článek v Třeboňském Světě
V Třeboňském světě vyšel v roce 2017 hezký článek. Nabízíme jej v .pdf:
Před 65 lety zvítězili třeboňští veslaři na olympiádě v Helsinkách - TS 72017 [2760.99 kB]
Film Neklidnou hladinou
O úspěchu třeboňských veslařů v Helsinkách byl natočen film Neklidnou hladinou, který je poměrně těžko dostupný. V Třeboni byl film promítán např. ve zmiňovaném roce 2002 a nebo v roce 2016 při akci Olympijská Třeboň. Článek o zrodu a natáčení filmu Neklidná hladina vyšel v roce 2016 v novinách denik.cz.