CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Třeboňský chodník na Masarykově náměstí od června 2010 zdobí tři zlaté kostky. Jde o takzvané Kameny zmizelých – Stolpersteine, které mají kolemjdoucím připomínat oběti holoucaustu.
Projekt vznikl v Německu v roce 1993, v současnosti je činný v 280 evropských městech. Autorem projektu je německý umělec Günter Demnig.
V Česku se kostky začaly pokládat v roce 2008 – najdeme je v Praze a od června 2010 také v Kolíně, Brně a Třeboni.
V Praze je kostek nejvíce; jejich počet přesahuje sedm desítek. Jsou zde na 17 místech šesti pražských obvodů. Dva pamětní Kameny zmizelých jsou např. umístěny do chodníku před budovou Lauderovy školy v Belgické ulici v Praze 2, která fungovala do konce druhé světové války jako židovský sirotčinec.
Podle Aleše Hanka, který zastupuje občanské sdružení Stolpersteine CZ, jsou kameny umisťovány před domy, kde vzpomínaní naposledy dobrovolně žili, než byli za druhé světové války transportováni a následně zavražděni v koncentračních táborech.
V Třeboni před bývalým domem rodiny Metzlů na Masarykově náměstí č. 96/I jsou instalovány kameny tří bratří, Karla, Viktora a Felixe. Na kamenech je vyryto jméno oběti, rok narození, datum transportu do koncentračního tábora a místo úmrtí. Každý z bratří zahynul v jiném koncentračním táboře.
Instalace v Třeboni 6. června 2010 byla první mimopražskou akcí tohoto druhu. U příležitosti této pietní vzpomínky byl v třeboňském kině promítnutý dokument Uvnitř Hanina kufříku. Vypráví osud malé Haničky, dcery třeboňského rodáka Karla Bradyho Metzla, která roku 1944 zemřela v plynové komoře koncentračního tábora Osvětim.