CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Do soutěže festivalu Anifilm 2017 se příhlásilo celkem 1200 filmů. Výběrová komise Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm všechny shlédla a do soutěže nakonec posílá 132 filmů. Ty budou v Třeboni na Anifilmu 2. – 7. 5. 2017 soutěžit v šesti kategoriích:
V kategorii celovečerních filmů pro dospělé se budete moci seznámit s osudy skutečné dvojice Ethel a Ernesta, které podle ceněné předlohy Raymonda Briggse ve stejnojmenném britském filmu vykreslil režisér Roger Mainwood. Zvláštní, nostalgickou atmosférou oplývá film legendy francouzské animace Jeana-Françoise Laguionieho Louise v zimě . I za dalším soutěžním snímkem stojí velká režisérská osobnost - holandský mistr Michael Dudok de Wit s Červenou želvou. Z USA se letos mezi celovečerní snímky dostaly dva. Prvním je satirické Jak se mi potopila střední škola režiséra Dashe Shawa, který ho natočil podle svého komiksu. Postavy teenagerů a dalších postav namluvily hollywoodské hvězdy jako Jason Schwartzman, Lena Dunham nebo Susan Sarandon. O současné Americe drsnějším způsobem vypovídá Nerdland režiséra Chrise Prynoskiho.
Mezi nejlepší celovečerní filmy se probojovali domácí Lichožrouti režisérky Galiny Miklínové, kteří zároveň jako jediní ve své kategorii zastupují 3D CGI animaci. Čtveřici filmů pro děti doplňuje švýcarsko-francouzský Můj život Cukety režiséra Clauda Barrase, který již stihl získat cenu za nejlepší evropský animovaný celovečerní film. Z Francie je také kreslená adaptace drsné pohádky bratří Grimmů Dívka bez rukou od Sébastiena Laudenbacha. Pro menší diváky je pak Molly Monster, původně postava z populárního televizního seriálu, režiséra a výtvarníka Teda Siegera.
Krátkometrážních filmů bude letos v pěti pásmech soutěžit 35. Obecně lze říci, že krátké filmy se (kromě toho, že se prodlužují) více orientují na současný svět a jsou poněkud vážnější. A i když se vyjadřují spíše v náznacích, jsou ve svém náhledu poněkud temnější. Značná část vybraných snímků je černobílá.
Stejně jako soutěž krátkých filmů i výběr studentských filmů opět nabídne to nejlepší, co se za poslední rok ve světové animaci urodilo.
Filmů od studentů bude soutěžit ve třech pásmech dohromady 44. Budou mezi nimi také studentky FAMU Kateřina Karhánková s filmem Plody mraků, Hana Stehlíková Nováková se snímkem Pět jednoduchých tipů, jak najít spřízněnou duši a Diana Cam Van Nguyen s filmem Malá. Zlínskou UTB budou reprezentovat Filip Diviak s pohádkou Prebúzač a Aliona Baranova (Domov). Českou účast mezi studenty doplňuje Modulátorie, kterou vytvořila Alžběta Burešová ze Západočeské univerzity v Plzni.
Soutěžní výběr videoklipů z různých zemí předvede symbiózu hudby a animace a nabídne plejádu hudebních stylů, výtvarných přístupů i animačních technik. Tomu odpovídají i žánry - pohybujeme se od úžasných abstraktních představ až po komplikované, realistické příběhy. Těší nás, že hned pět z celkových 22 hudebních videí je českých. Jsou to klipy Josefa Lepši, Jaromíra Plachého, Jana Šrámka, Radovana Marčeka a Lenky Mišincové.
Tato soutěž nám nabídne výtvarné umění v pohybu a jeho záhadné světy. Abstraktních a nenarativních animací se do výběru vešlo 22. Jsou mezi nimi díla vyjadřující se tempem a rytmem, které jsou často vizuální hudbou. Ale také emocionální imprese či vědecky působící simulace ) a modulace reality.