Slověnice (Dolní a Horní) je obec nacházející se 10 km severozápadně od Třeboně.
Nejstarší zmínka o Slověnicích pochází z roku 1359, neboť v obci stával mlýn pocházející právě z tohoto roku. Ve středověku zde stávala opevněná tvrz, která však nebyla sídlem samostatného statku, protože Slověnice náležely k lomnickému panství. Pravděpodobně zanikla, když Jakub Krčín r. 1582 rozšířoval rybník Dvořiště.
Od roku 1441 byli lomnickými pány Rožmberkové, kteří připojili Lomnici i Slověnice ke svému třeboňskému panství. S ním pak vesnice sdílela své osudy až do poloviny 19. století. Po zániku vrchnostenského systému správy v polovině 19. století se Slověnice staly samostatnou obcí, roku 1913 byly rozděleny na dvě obce s vlastní samosprávou – Dolní Slověnice a Horní Slověnice, oddělené zátokou rybníka Dvořiště. V letech 1960 – 1975 tvořily opět společnou samostatnou obec s názvem Slověnice a od roku 1976 náleží k Lišovu.
Nejvýznamnější slověnickou památkou je kostel sv. Mikuláše a sv. Linharta z 13. století.
V obci je i zachovalá lidová architektura. Hodnotným příkladem je usedlost č. p. 19 se zdobenými štíty, která je datována rokem 1856. Dále se v obci uchovalo i několik dalších hezkých lidových staveb s branami, se sýpkou, s výměnkem, a to z let 1867 - 1885. Počátkem 20. století v obci byla zřízena škola, která byla zrušena v roce 1967.
Technickou památkou je silniční hráz se dvěma kamennými mostky přes zátoku rybníka Dvořiště, která spojuje Dolní Slověnce s Horními. Tato hráz byla pravděpodobně zřízena v první polovině 19. století, kdy nahradila dosavadní přívoz. Kamenný mostek, který je blíže k Dolním Slověnicím, byl po povodni ve dvacátých letech 20. století přestavěn. Lípy vysázené na hrázi pocházejí z roku 1907.
Dnes jsou Slověnice zvláště vyhledávány pro rekreační účely. Nedaleko Slověnic je přírodní lanový park s názvem Slověnický mlýn.
Dolní a Horní Slověnice jsou místní částí města Lišov.
Reagovat na příspěvek:
Milí přátelé,
hledám kamarádce předky a její pra- – pra děda se narodil v Slověnicích č. 18 r. 1882 a já nevím, kam to teď patří archivem. Nemůžete mi poradit? Děkuji Irena
Milá Ireno,
naše rodina vlastní v současné době chalupu v Dolních Slověnicích č. 18. Tento dům koupila moje prababička a praděda z otcovi strany po svatbě, před rokem 1918 (přesné datum bude vědět můj tatínek). Domnívám se, že dům byl koupen od rodiny Vrátných, kteří se odstěhovali do Ameriky za prací, a poté se vrátili a zakoupili jiný objekt v téže vesnici. Proto prosím, napište mi přesné jméno hledaného předka. Naše rodina se nyní zabývá historií našeho rodu a při procházení pramenů určitě narážíme i na předky vaší kamarádky.
Archiv, na který se ptáte, se nachází ve farnosti Dolních Slověnic. Dalším zdrojem je archiv v Třeboni, který je již v elektronické podobě na internetu – volně přístupný a posledním zdrojem je farnost v Českých Budějovicích.
Budu ráda, když se mi ozvete. S pozdravem hezkého dne Daniela
Mgr. Jitka Adamcová 02.03. 2013 23:17 Odpovědět Dobrý den, pátrám po svých předcích, v matrice v Lišově mi nevyhověli, protože od smrti hledaných neuplynulo 75 let. Až uplyne, budu už na věčnosti také. Jsem pravnučka slověnického mlynáře Vojtěcha Adamce. Patrám po jméně pratety Marie Adamcové, narozené v Horních Slověnicích r. 1906. Jak se jmenovala po sňatku netuším, nevím ani kdy zemřela.
Vytvářím rodokmen a informace mi chybí. Kdybyste někdo věděl,napište mi prosím email. Zdraví Jitka.
Dobrý den paní Adamcová, koukněte na Vodnimlyny cz jsou tam info o vašich předcích. Jana
Dobrý den,
hledám nějaké informace o Slověnickém mlýnu, nevíte, kde by bylo nejlepší je získat? Děkuji Martina
Dobrý den,
doporučujeme navštívit náš článek o Slověnickém mlýnu; zde vše důležité naleznete.
Dobrý den. Jsem rovněž pravnučka slověnického mlynáře Vojtěcha Adamce (zemř. 1929). Prateta Marie Adamcová (nar. 1906) zemřela buď těsně před dědou, nebo po něm – zprávy z tohoto období od příbuzných ustaly. Pokud se mi sestřenko ozvete, zjistím více. Helena Adamcová
Mgr, Jitka Adamcová 27.10. 2020 21:30 Odpovědět Dobrý den, budu vám vděčná za jakoukoli informaci, poslední živý pamětník v dubnu zemřel/ Marie Polášková, roz Verzichová - dcera tety Anny/. Ještě mě zajímá, který z bratrů pradědečka Vojtěcha byl inženýrem ? Zdraví Jitka Adamcová( potomek Stanislava Adamce). Tel. 774091711.
Milá paní Ireno,
jediný archiv, kde se dá najít snad všechno je Státní archiv v Třeboni. Bohužel nevím, jak se to jmenuje celým jménem, ale na internetu to jde zadat takto a doplní se to samo přesně. Mnoho úspěchů přeje Honza