CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Slověnice (Dolní a Horní) je obec nacházející se 10 km severozápadně od Třeboně.
Nejstarší zmínka o Slověnicích pochází z roku 1359, neboť v obci stával mlýn pocházející právě z tohoto roku. Ve středověku zde stávala opevněná tvrz, která však nebyla sídlem samostatného statku, protože Slověnice náležely k lomnickému panství. Pravděpodobně zanikla, když Jakub Krčín r. 1582 rozšířoval rybník Dvořiště.
Od roku 1441 byli lomnickými pány Rožmberkové, kteří připojili Lomnici i Slověnice ke svému třeboňskému panství. S ním pak vesnice sdílela své osudy až do poloviny 19. století. Po zániku vrchnostenského systému správy v polovině 19. století se Slověnice staly samostatnou obcí, roku 1913 byly rozděleny na dvě obce s vlastní samosprávou – Dolní Slověnice a Horní Slověnice, oddělené zátokou rybníka Dvořiště. V letech 1960 – 1975 tvořily opět společnou samostatnou obec s názvem Slověnice a od roku 1976 náleží k Lišovu.
Nejvýznamnější slověnickou památkou je kostel sv. Mikuláše a sv. Linharta z 13. století.
V obci je i zachovalá lidová architektura. Hodnotným příkladem je usedlost č. p. 19 se zdobenými štíty, která je datována rokem 1856. Dále se v obci uchovalo i několik dalších hezkých lidových staveb s branami, se sýpkou, s výměnkem, a to z let 1867 - 1885. Počátkem 20. století v obci byla zřízena škola, která byla zrušena v roce 1967.
Technickou památkou je silniční hráz se dvěma kamennými mostky přes zátoku rybníka Dvořiště, která spojuje Dolní Slověnce s Horními. Tato hráz byla pravděpodobně zřízena v první polovině 19. století, kdy nahradila dosavadní přívoz. Kamenný mostek, který je blíže k Dolním Slověnicím, byl po povodni ve dvacátých letech 20. století přestavěn. Lípy vysázené na hrázi pocházejí z roku 1907.
Dnes jsou Slověnice zvláště vyhledávány pro rekreační účely. Nedaleko Slověnic je přírodní lanový park s názvem Slověnický mlýn.
Dolní a Horní Slověnice jsou místní částí města Lišov.