CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Schwarzenberská hrobka je pozoruhodná šestiboká novogotická stavba a nachází se asi kilometr od třeboňského parku při jihovýchodní straně rybníka Svět.
Založena: 1874
Výstavbu nového místa posledního odpočinku Schwarzenbergů iniciovala v Třeboni kněžna Eleonora ze Schwarzenbergu, rozená z Liechtensteinu, s manželem Janem Adolfem II. Schwarzenbergem, když z prostorových i hygienických důvodů přestal vyhovovat jako pohřebiště kostelík sv. Jiljí u Domanína.
Původní projekt hrobky navrhl významný rakouský architekt Jan Schmidt. Ten však nebyl dostatečně obeznámen s problematikou podloží, proto se úkolu zhostil a hrobku podle místních podmínek upravil knížecí stavitel Damasius Deworetský.
Před vlastní stavbou bylo nutno vybudovat složitý systém odvodnění vlastní hrobky, zapuštěné pod úrovní terénu.
Konečnou stavbu dvoupodlažní budovy s monumentálním schodištěm navrhl podle vzoru italského Campo Santo knížecí stavitel Damasius Deworetský, spolutvůrce přestavby zámku Hluboká.
Stavbu, která probíhala v letech 1874 – 1877, řídil knížecí stavitel Karel Kühnel. Kapli Božského vykupitele vysvětil v roce 1877 pražský arcibiskup kardinál Bedřich Schwarzenberg. Novogotický oltář z bílého pískovce, sádry a mramoru je dílem sochaře Josefa Pokorného.
V hrobce byly v zinkových rakvích během let postupně uloženy ostatky (i symbolicky) 27 příslušníků rodu, mezi nimi i kněžna Eleonora, která zemřela v r. 1873 a otevření hrobky se nedočkala. Poslední pohřeb se zde uskutečnit v roce 1939. Do roku 1948 se v kapli hrobky denně sloužily mše.
V dobách totality byly mše zrušené.
Nyní po roce 1989 se jednou za rok, v dušičkovém období, v kapli koná zádušní mše za rod Schwarzenbergů; této mše se často koná za přítomnosti knížete Karla Schwarzenberga a dalších členů rodu.
Ve Schwarzenberské hrobce se celoročně konají pravidelné prohlídky s průvodcem. V zimním období bývají zpravidla jednou týdně, v sezóně jsou téměř denně. Prohlídka zavede návštěvníky po monumentálním schodišti do rozzářené kaple, a poté se sejde do prostorné krypty, v níž místo svého posledního odpočinku našlo dvacet šest příslušníků tohoto mocného jihočeského rodu.
Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky se konají koncerty a kulturní akce, které jsou vždy velkým zážitkem.
Hrobku (stejně jako Zámek Třeboň) spravoval Národní památkový ústav, pobočka v Třeboni, ale v roce 2021 po vrácení tohoto majetku původním majitelům, správu převzal Nadační fond Schwarzenberská hrobka v Domaníně, který se bude o rodové dědictví Karla Schwarzenberga a Alžběty Pezoldové starat. Více v Tiskové zprávě z 16. 11. 2021.
Jak je uvedeno výše, v roce 2021 NPÚ předal hrobku (viz TZ) panu Karlu Schwarzenbergovi, správci pozůstalosti po JUDr. Adolfu Schwarzenbergovi. Od té doby hrobku spravuje Nadační fond Schwarzenberská hrobka.
Pro návštěvníky hrobky se vlastně nic nemění; hrobka je i nadále přístupna veřejnosti. Sledujte aktuální otevírací dobu.
Kontakt na správce
Další informace pro návštěvníky, včetně historie hrobky, fotografií, ceníku a návštěvního řádu na webových stránkách hrobky: https://schwarzenberska-hrobka.cz.
Spolu s dalšími historickými památkami Třeboňského rybníkářského dědictví byla Schwarzenberská hrobka nominována k zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.