CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Již řadu let (od května 2005) vítají návštěvníky Třeboně třeboňští kapři, neboť toto sousoší obřích kaprů zdobí lázeňské město na významné kruhové křižovatce při příjezdu ze směrů České Budějovice, popř. i Jindřichův Hradec či Praha.
K Třeboni neodmyslitelně patří produkt místního třeboňského rybářství Třeboňský kapr, a proto rozhodnutím rady města byla v Třeboni na nejfrekventovanějším kruhovém objezdu v roce 2005 postavena socha kaprů.
Autorem sousoší obřích kaprů na kruhovém objezdu v Třeboni byl akademický sochař Josef Nálepa. Ten proslul mimo jiné tím, že je jediným umělcem, který kdy portrétoval umělce Salvatora Dalího.
Dílo slavného akademického sochaře Josefa Nálepy zná každý, kdo lázeňským městem byť jen projíždí. Budí dojem, že je z bronzu, ve skutečnosti však jde jde o formu vystříkanou sklolaminátem z Vlašimi, kde z něj vyrábějí třeba kánoe. Výrazně levnější řešení ani po letech neubralo symbolům Třeboně na efektu, ale přesto se na nich podepsal zub času. Proto v roce 2021 proběhla rekonstrukce a nyní jsou kapři na kruháči opět jako noví.
V roce 2020 byla zjevná nutnost opravy, aby tento kapr - symbol města dostal původní lesk. Kapři potřebovali obnovit, protože získali časem patinu a v některých místech byli drobně poškození. Město Třeboň proto oslovilo dědičku autorských majetkových práv akademického sochaře, která nás přímo odkázala na uměleckého štukatéra Romana Brixe, který se na výrobě sousoší podílel a je seznámený se správnými postupy pro opravu a obnovu nátěrů.
Na jaře 2021 proběhla oprava za téměř čtvrt milionu korun, a od léta Třeboňský kapr opět v plné kráse zdobí hlavní tah silnice I/34 od Budějovic směrem na Jindřichův Hradec.
Převzato z článku od JcTEĎ.cz, 27. 5. 2021
Roman Bryxi, jenž se v Nálepově ateliéru na Hradčanech na vzniku sousoší od začátku podílel, byl po šestnácti letech povolán na pomoc. „Za celou dobu, co tady stojí, nebylo dílo renovováno. Hřbety ryb i rožmberských růží byly už různě propršené, popraskané a voda se dostávala dovnitř. Když jsem přijel, vyvrtal jsem pětkou vrtákem na nejnižších bodech plastik díry a z jedné té ryby tekla hodinu a tři čtvrtě voda!" kroutí hlavou Bryxi a podiví se, že se konstrukce pod takovou váhou nezřítila k zemi. „Ryby si asi hodně oddechly, že už v nich není voda," pousměje se.
S pomocníkem Davidem Ošmerou se ubytovali v nedalekém penzionu, oblékli montérky a dali se do práce. Tmelili, brousili, laminovali... Po základním nátěru aplikují další tři vstvy. Týden mužům na renovaci nestačí. Ani dva. Proměnlivé a větrné počasí jejich řemeslu nepřeje. Na prstech jedné ruky by spočítali dny, kdy je nezastihla dešťová přeháňka. Aby mohli natírat, sousoší zakryli. „Koupil jsem plachtu, ale roztrhal ji vítr, očka nevydržela," ukazuje Roman Bryxi plachtu, vlající na lešení.
Přesto kapři pod tahy štětců a válečků chytají dřívější bronz. Se zpožděním, protože restaurátor z Prahy prodělal zjara Covid-19 a místo, aby plnil třeboňskou zakázku, skončil v nemocnici. „Dva měsíce jsem se dával do kupy. Ale v dubnu stejně v noci mrzlo, a to by pro materiál, který máme, nebylo dobré," podotýká Roman Bryxi.
Rekonstrukcí projde i nápis: TŘEBOŇSKÝ KAPR. Každé písmeno je přichyceno zvlášť, některá byla v minulosti neodborně opravena. „Lidé je poškodili tím, že po nich chodili. Hliníkové hranolky se závity se urhly, a ten, kdo písmena spravoval, poslal vrut skrz naskrz, takže v nich byly díry. Dáme je do kupy a přiděláme jinou technikou," popisuje Roman Bryxi, podle něhož jinak sousoší prokázalo nadprůměrnou odolnost: „Ten materiál vydrží hodně, šestnáct let jsem mu ani nedával..." Když jel kolem něj na dovolenou, zastavil se a kontroloval, v jakém je stavu. „Už před sedmi lety jsem byl za minulým starostou a dal mu vizitku s tím, že by potřebovalo nějakou opravu. Trochu to trvalo...," pousměje se. K zakázce se nakonec dostal později a oklikou - na výslovné doporučení dcery Josefa Nálepy. „Pan Nálepa od roku 2012 nežije. Řekla, že jsem to dělal s ním a dala na mne kontakt," uzavírá mistr štukatér.
Zdroj: https://www.jcted.cz/z-kapru-v-treboni-museli-nejdriv-vypustit-vodu-pod-tahy-stetcu-chytaji-bronz/