CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
V Třeboni pod hrází rybníka Opatovický v historické budově Opatovického mlýna sídlí již řadu let Centrum ALGATECH – Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR, vědecké pracoviště Třeboň.
První písemná zmínka o tomto místě pochází z roku 1367, ale prvopočátky mlýna byly zřejmě starší. V roce 1367 byl založen v Třeboni klášter a mlýn byl v jeho vlastnictví. V roce 1567 mlýn přešel do rukou Rožmberků, a v roce 1631 byl v rámci restitucí vrácen třeboňskému klášteru. V roce 1785 byl klášter zrušen a mlýn kupuje Jan ze Schwarzenbergu. Ten jej v roce 1788 prodal mlynáři Václavu Wolfovi; jeho hospodařily na mlýně až do poloviny 50. let 20. století. Poté mlýn „převzal“ stát a v roce 1962 jej přeměnil na pracoviště Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky.
Mlýn několikrát vyhořel a musel být znovu obnoven. Poslední podoba mlýna vznikla po požáru v roce 1727. Při poslední rekonstrukci v roce 1961 proběhly jen menší drobné úpravy a opravy.
V roce 2013 prošel mlýn generální rekonstrukcí za peníze z Evropské unie.
V roce 2011 byl nejdříve odstraněn havarijní stav stropu a stabilizace krovu, a poté se budovala nová půdní vestavba (administrativa, přednáškový sál, místo pro studenty). Při rekonstrukci stavaři pod odstraněnou podlahou podkroví odhalily zbytky původní dispozice mlýna, v dřevěném stropu stopy po prostupech na mlýnskou techniku, zbytky zaniklého schodiště, ve štítu zazděná oválná okna. Kde to bylo možné, restaurátoři prvky zachovali a zvýraznili, ve snaze přihlédnout k historii této pozoruhodné budovy.
Při rekonstrukci objektu stavaři odhalili i doposud neznámé detaily historické budovy. Například při stavbě nové opěrné zdi podél východní strany na úrovni suterénu objevili zasypaný otvor po původních dveřích. K čemu sloužily není zřejmé, protože na plánech mlýna z počátku 19. století již uvedeny nejsou. Patrně jde tedy o pozůstatek starší stavby. Archeology zase při výkopech nových základů zaujaly téměř neporušené původní dřevěné piloty. Velkým objevem je také po vybourání všech vestaveb dvoupatrové barokní mlýnice prostor mlýnice s vysokým klenutým stropem, který nesou dva štíhlé kamenné sloupy. Po mnoha letech se tak celý prostor mlýnice zjevil ve své monumentální kráse.
Třeboňské pracoviště je zaměřeno především na výzkum v oblasti fotosyntézy řas, sinic a na řasové biotechnologie. Řeší se zde aktuální otázky: využití řas jako potraviny, zdroje obnovitelné energie a biopaliv.
V Třeboňské Laboratoři řasových biotechnologií Mikrobiologického ústavu AV ČR se také řadu let pěstuje mikrořasa Chlorella sp. Tato sladkovodní řasa obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších kvalitních přírodních látek. Tyto látky jsou rozbitím buněčné stěny řasy před usušením uvolněny a připraveny ke snadnému vstřebávání. Chlorella je tedy 100% přírodní produkt, kterou od loňska nabízí třeboňské lázně jako proceduru pod názvem Třeboňská Chlorella. Jedná se o koupel – lázeň v řasách; patent na tuto proceduru mají Bertiny lázně.
Prohlídky Opatovického mlýna se konají zpravidla od června do konce září, a to v předem stanoveném čase. Exkurze je bezplatná a trvá přibližně 45 minut.
V roce 2024 se prohlídky Opatovického mlýna z technických důvodů NEKONAJÍ, budou obnoveny pro sezónu 2025.
Viz informace o prohlídkách v aktuálním měsíci.
Adresa a kontakt
Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i.
Centrum ALGATECH
Novohradská 237, 379 81 Třeboň
+420 384 340 419
www.alga.cz