Nové Hrady je město 20 km jižně od Třeboně, jen pár kroků od rakouských hranic. Přestože leží již za hranicemi CHKO Třeboňsko, je velmi častým turistickým cílem návštěvníků Třeboňska.
Město Nové Hrady
Nové Hrady je malebné městečko mezi nekonečnými lesy v horské krajině, v překrásné nedotčené krajině česko-rakouského pomezí. Dominantou města je hrad. Původně gotický hrad založil ve 13. století starobylý rod Vítkovců, ale první zmínka o místě je již z roku 1125.
Hrad Nové Hrady byl vybudován jako strážní hrad, proto je obehnán hlubokým vyzděným valem, s řadou nepravidelných stavení, několika branami a baštami. Mohutnými základy neotřáslo ani silné zemětřesení v roce 1590. Během prohlídky můžete navštívit interiéry s buquoyskou knihovnou a archivem, který je vzpomínkou na jejich vlastníky.
S historií zámku je spojený i zdejší empirický zámek z počátku 19. stol, který byl postaven v kontrastu s hradem. Starý hrad již nemohl vyhovovat náročnějším požadavkům doby, a proto Buquoyové, kteří patřili k významnému panskému rodu, nechali postavit moderní zámek. Začal se stavět v roce 1801 pod vedením hraběnky Terezie Buquoyové-Paarové. K vidění je rokokový mobiliář zámku s akvarely od Josefa Ströbla a Josefa Schütze. V současnosti slouží zámek jako konferenční centrum a sídlí zde Centrum nanobiologie a strukturální biologie.
Památky v Nových Hradech
- K významným místním pamětihodnostem patří hrad Nové Hrady z let 1225 - 50, později přestavěný v pozdně gotickém slohu.
- Rezidence - panský buquoysky dům na náměstí z r. 1644 v barokním slohu - byl postaven jako zámek pro vdovu po generalissimu císařských vojsk hraběnku Buquovou. Sídlo Buquoyů před r. 1806.
- K návštěvě doporučujeme i barokní klášter servitů z r. 1677, který v 2. pol 20. st. sloužil jako kasárna Pohraniční stráže. Nyní je opět v rukou Servitů, kteří ho zcela zrekonstruovali a pojmenovali Klášter Božího milosrdenství.
- Před klášterem stojí kamenný kříž z r. 1751.
- Kousek vedle je kostel sv. Petra a Pavla, jehož interiéry mají vzácnou barokní výzdobu.
- Poblíž kostela se nachází zařízená barokní lékárna z poloviny 17. stol.
- Na dolním konci náměstí renes. radnice z poloviny 16. stol.
- Uprostřed náměstí stojí kašna z r. 1744.
- Zajímavou stavbou je i Nový zámek, který byl do r. 1945 sídlem Buquoyů. Dnes je v něm pracoviště Akademie věd ČR.
- Za návštěvu určitě stojí i Novohradské muzeum s celým názvem Muzeum města Nových Hradů, Novohradska a Novohradských hor,. Představuje chronologicky zdejší historii a to prostřednictvím kulturních památek, šlechtických rodů, významných osobností a událostí.
- Jste zváni i do Novohradské galerie Koželužna, která nabízí výstavy umělců především z jižních Čech, ale každý rok zde najdete i umělce přesahující jihočeské hranice. Vidět zde můžete výstavy obrazů, fotografií, keramiky, skla, tavených plastik. Galerie často doplňuje výstavy doprovodným programem pro malé i velké návštěvníky..
- Zajímavou stavbou v Nových Hradech je na místním hřbitově Hrobka Buquoyů. Hrobku je možnost navštívit s průvodcem.
Informace o městě v Kulturním a informačním centru Nové Hrady.
Okolí Nových Hradů
- Hrad i zámek jsou zakomponované do nádherné přírodní krajiny Novohradských hor.
- Na jihozápadním okraji města se nachází zajímavý turistický cíl a naučná stezka Terezčino údolí.
- Jihovýchodně 1,5 km od Nových hradů je u bývalého hraničního přechodu Nové Hrady - Pyhrabruck Skanzen ochrany státních hranic a železné opony
- Dále na jihozápad, 10 km od Nových Hradů se nachází významné česko-rakouské mariánské poutní místo Dobrá Voda.
Město Nové Hrady má 7 místních částí a je centrem Turistické oblasti TO Novohradsko-Doudlebsko.
Vznik: 1279
Rozloha: 6177 ha
Počet obyvatel: 2620
Pošta: 373 33 Nové Hrady v jižních Čechách
Www: www.novehrady.cz