CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
V tomto článku přinášíme pokračování našeho seriálu o konzumaci ryb a jejich pozitivních účincích na náš organismus.
Dnes vám poradíme jak správně koupit rybu.
Vše začíná již od volby ryby a stavu, v němž si ji hodláme přinést domů. Vybírat totiž můžeme hned z několika variant:
Nejdříve se ve zpracovnách ryb ryba zabije, vykuchá, případně naporcuje, filetuje (zbaví nepříjemných kostí) a zabalí. Je zchlazena na teplotu tajícího ledu a dodána do obchodní sítě. Chlazené ryby nám vydrží podle údajů výrobce na obalu, orientačně lze počítat okolo 5 dnů. Vždy se přesně informujte v návodu na obalu výrobku a zejména dbejte na dodržení podmínek skladování (zachování požadovaných teplot a nepřerušení chladícího řetězce!).
Na závěr ještě jedno varování. Nabízí-li Vám k nákupu někdo rybu zabitou nevykuchanou (různí překupníci u silnice), vězte, že se vystavujete nebezpečí, že po otevření břišní dutiny se dočkáte nepříjemného překvapení v podobě silného zápachu. Kupujte proto kapra jen u renomovaných rybářských podniků nebo ve Vašem ověřením supermarketu.
Vakuovaná ryba – v obchodech, kde není prostor nebo technické zařízení pro prodej volně ložené, chlazené ryby (která by měla být uložena na ledu), se často setkáme s chlazenou rybou balenou ve vakuovaných sáčcích. Takto zabalená ryba má větší trvanlivost a lépe se uskladňuje na prodejních plochách menších obchodů. Je třeba pozorně sledovat, zda není vakuový obal poškozen. Rybí kůstky někdy naruší neprodyšnost obalu, čímž dochází k rychlejšímu znehodnocení masa.
Její výhodou je, že ji můžete skladovat velmi dlouho. Zmrazené ryby nabízené v obchodech jsou v moderních zpracovnách rybářských podniků zmrazovány „šokem“, tj. bez vytvoření nepříjemných ledových krystalům které rybí maso znehodnocují. Doma se Vám kvalitně zamrazit rybu tak snadno nepodaří. Pokud přesto doma k zamrazování přece jen přistoupíte, nastavte mrazící zařízení na maximum, až na –25°Celsia. Skladovat zmrazenou rybu lze obvykle při 18°Celsia.
Kritická teplota je –4°Celsia, kdy v živočišné buňce dochází ke tvorbě krystalů a velkému pnutí, buněčná blána praskne a po rozmrazení odteče. Čím déle je kapr vystaven této teplotě, tím větší jsou škody. Proto je třeba tuto teplotu co nejrychleji „přeskočit“.
Čím tučnější ryba, tím vydrží v mrazáku bez újmy na kvalitě menší dobu. Je to proto, že tuk navzdory nízké teplotě začne žluknout. Orientačně můžeme počítat s následujícími dobami:
Ryby musí být zabaleny v neprodyšných obalech (mikroten), nejvhodnější je předem ryby zavakuovat.
Moderní, rozšiřující se prodej ryb. Uzení ryb probíhá ve srovnání s ostatními druhy masa po kratší dobu. Proto ryby neobsahují tolik dehtových látek, což je pro konzumenta velká výhoda.
V nabídce jsou tolstolobik, maréna, kapr, pstruh, sumeček. Dobře vyuzená ryba je lahůdkou pro labužníky.
Vzhledem k Vánočním tradicím, je v našich podmínkách nejrozšířenější prodej živé ryby. Tu však můžeme zakoupit na stáncích opravdu jen v čase vánočním. Přes rok je možné živé ryby zakoupit na sádkách rybářských podniků, nebo při výlovech rybníků. Poslední dobou je celoročně možno zakoupit živou rybu v některých hypermarketech.
Není však jediný důvod, proč bychom měli trvat na koupi živé ryby. Prodej chlazených ryb je dnes běžný a ve vyspělých evropských státech ověřený způsob prodeje. Navíc se zbavíme někdy dosti pracného vykuchávání ryby.
Návod jak si poradit s živou rybou v domácím prostředí najdete v článku s názvem Vánoční kapr