Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Masopustní průvod a bál Břilice

Masopust má v Břilicích velkou tradici.

Masopustní veselí - celodenní program

  • Masopustní veselí začíná již dopoledne masopustním průvodem masek od Pohostinství Břilice a prochází celou obcí. Upozornění: Poslední roky je třeba se do průvodu nejdříve ohlásit, a to u pořadatelů; těmi jsou Sbor dobrovolných hasičů Břilice.
  • Večer pak je masopustní bál, či chcete-li masopustní posezení v místním Pohostinství, kde k tanci a poslechu hraje živá hudba.
Akce se koná v sobotu na začátku postní doby (ta začíná tzv. Popeleční středou) - viz aktuální termín masopustu. 

Co je masopust?

Masopust je lidový obyčej, který přestože nemá ve své podstatě nic společného s vírou, je odvozen z církevního kalendáře. Masopustní období začíná po svátcích Tří králů (6. ledna) a končí v úterý o půlnoci před Popeleční (Škaredou nebo také Černou) středou, kterou pak začíná 40denní období půstu před Velikonocemi. A protože datum Velikonoc je pohyblivý, je pohyblivým  i masopustní čas.

Vrcholem masopustu bývá poslední víkend před Popeleční středou, který je spojen s velkými oslavami, karnevalovými průvody a hostinami. Končí tzv. masopustním úterkem, po kterém Popeleční středou (den přísného půstu pro křesťany) začíná jako příprava na největší křesťanské svátky v roce, na Velikonoce, postní doba.

Během masopustu mělo pro naše předky  symbolický význam jídlo. Tučná jídla, sladkosti a maso představovaly nejen oslavu hojnosti, ale také příležitost sdílet bohatství s ostatními. Jedlo se a hodovalo společně, aby se posílily vztahy a zajistila soudržnost. 

K typickým masopustním jídlům do dnešních dnů patří zabíjačkové pochoutky (jitrnice, jelita, škvarky) a smažené tzv. masopustní koblihy.

K masopustu se vztahuje řada pověr. Jedna z nich říká, že člověk má o masopustu co nejvíce jíst a pít, aby pak byl celý rok při síle...


Novodobý masopust v Břilicích má velkou historii! Vznikl v roce 1957

V záznamech kroniky obce Břilice se dočteme, že v roce 1957 byla mírná zima. Patrně proto byl v masopustní době obnoven místními občany starý zvyk, a to chození maškar po obci s hudbou. Celodenní program pak končil večerní zábavou. Z důvodu velkého zájmu se časem akce rozšířila i na tři dny. Díky těmto záznamům a pamětníkům lze tedy s jistotu říci, že masopustní průvod a následná tancovačka má v Břilicích tradici 66 roků.

Po celou dobu masopustní rej organizačně zajišťuje místní Sbor dobrovolných hasičů. Stejně tak tomu bude i v letošním roce 2023. 
Zdroj: https://jindrichohradecky.denik.cz, 2023

 
Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Masopustní průvod a bál Břilice, id: 6797 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 1.02.2023
Autor: Marie Košinová