CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Městys Ledenice leží 15 km jihozápadně od Třeboně a 12 km jihovýchodně od Českých Budějovic ve zvlněné krajině Lišovského prahu, oddělujícího českobudějovickou a třeboňskou pánev.
První písemná zmínka o sídle pochází z roku 1278. Sídlila zde jedna větev Vítkovců a od 15. st. obec patřila k třeboňskému panství. Dnes patří pod okres České Budějovice.
Dva kilometry jižně od obce na Vápenickém kopci (555 m.n.m.) bylo objeveno mohylové pohřebiště z 9. století.
Dominantní stavbou Ledenic je gotický kostel sv. Vavřince s kostelní věží přistavěnou v baroku.
Na náměstí je k vidění řada zajímavých artefaktů: vedle sochy sv. Jana a pomníku padlým v první světové válce tam stojí i dvě kašny - jedna funkční a jedna zasypaná, dále pak pomníček místního faráře a pamětní deska místního ředitele.
Zajímavostí je svědek dávného soudnictví kamenný pranýř z 2. pol. 17. st. (u budovy základní školy). Je to vysoká kamenná stéla na podstavci. Na vrcholku je vytesán obelisk na kulových nožičkách. Otvor mezi obeliskem a vlastním tělem pranýře sloužil k zavěšení zvonku, na který se zvonilo například na poplach při požárech.
Původně byl ledenický pranýř dřevěný. V městečku stál prokazatelně už v polovině 17. století. V prosinci 1749 ovšem Ledenice zachvátil požár, během kterého byl pranýř značně poškozen. Místní konšelé se ho rozhodli po požáru obnovit, ale jednání byla vleklá. Ledenice totiž neměly vlastní hrdelní právo, a tak se třeboňským úředníkům žádost moc nezdála. Dochoval se dopis z roku 1768, ve kterém ledenickým doporučují, ať místo stavby kamenného pranýře vybudují železnou klec na zavírání hříšníků. To se ale zase nelíbilo v Ledenicích. Po deseti letech jednání ale přece jen městečko získalo souhlas a kamenný pranýř v Ledenicích stál. Jenže to už se s veřejným pranýřováním pomalu končilo, císař Josef II. pak tento typ trestů jako nehumánní definitivně zrušil. A tak dnes ani nevíme, jestli byl vůbec někdy pranýř v Ledenicích použit.
V obci sídlí mj. jiné truhlářské učiliště, základní umělecká škola, výrobní družstvo Ledenický nábytek a řada soukromých truhlářů.
Doporučujeme můžete navštívit virtuání prohlídku truhlářského řemesla.