Máte-li rádi památky, tajemno a místa s pohnutou minulostí, navštivte za západní hranicí Třeboňska v oblasti České Kanady místo zvané Klášter. Od Třeboně je vzdálen necelých 40 km a dostanete se sem snadno autem, a pro zdatnější cyklisty to může být i hezký výlet na kole.
Klášter má dlouhou a bohatou historii, ale v současnosti je na polo opuštěném místě, a interiér je zpřístupněn jen po předchozí domluvě. V každém případě: monumentální stavba kostela, doplněna informačními panely a okolní krásná krajina
České Kanady stojí za návštěvu.
Klášter a Kostel - historie
Do malé vesničky Klášter na cestě z
Nové Bystřice do Slavonic přišli v roce 1491 paulánští mniši a již v letech 1501-1507 zde zbudovali klášter paulánů. Pauláni měli za úkol najít místo od Alp na východ, kde se sbíhají tři léčivé prameny a toto místo našli právě zde.
Klášter roku 1501 založil Konrád Krajíř z Krajku a přivítal paulánské mnichy se záměrem rekatolizovat a kolonizovat zdejší krajinu. Byl to druhý klášter paulánského řádu v Čechách a brzy se stal pověstný léčivým pramenem, prýštícím z klášterní krypty, který má mít prý největší léčivé účinky spojené s chorobami zraku.
První řeholníci se zde v takřka liduprázdné krajině usadili a začali ji kultivovat. Žili velmi střídmě, obdělávali půdu a protože z masa mohli jíst bez omezení pouze ryby, chovali v okolních rybnících ryby.
V náboženských bouřích ve 30. letech 16. stol. byl klášter vypálen. Dle některých pramenů kostel přepadli novokřtěnci, vyvraždili 40 řeholníků, pobili katolické věřící přímo při mši svaté (22. července 1533) a klášter vypálili.
Na místě byl v letech 1668-1682 vystavěn nový chrám Nejsvětější Trojice stavitelem Giovannim Domenikem Orsim zřejmě podle projektu F. Carattiho.
Za josefínských reforem byl klášter zrušen. Klášterní budovy zůstaly stát a byly turisty obdivováni do padesátých let 20. století, poté byli komunisty zbořeny. Zůstal jen kostel s boční chodbou, vedle kostela volně vytéká pramen vody.
Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel se řadí k nejvýznačnějším památkám jihočeské raně barokní architektury a oltář je největším ve střední Evropě.
- Z jeho bohatého vnitřního zařízení zaujmou zejména hlavní oltář se sochami českých patronů v nadživotních velikostech a centrálním obrazem Rodiny Kristovy s Nejsvětější Trojicí od Kristiana Schrodera z roku 1681.
- Součástí vybavení je i unikátní řezbářské dílko "Strom života" z doby kolem roku 1720. Jedná se o dřevořezbu vyrobenou z jednoho kusu dřeva, kterou podle pověsti vyřezal jako projev pokání vězněný mnich. Zobrazuje poslední události Kristova pozemského života, včetně posmívání, ukřižování a ukládání do hrobu.
- Kněžiště je atypicky obráceno na západní stranu.
- Pod kostele je rozlehlá podzemní krypta.
- Pod oltářem se stékají tři léčivé prameny v jeden - studánku naleznete vedle kostela.
- V blízkosti kostela leží Klášterský rybník a opodál vodní nádrž Osika; obě tyto vodní plochy jsou ideální k letnímu koupání.
Prohlídky kostela lze zkusit domluvit na místě či na tel. 602 703 007. Bez záruky.