CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Pokud vás lákají tajuplné zříceniny a zbytky starých hradů, máte tip na zajímavou zříceninu kousek za hranicemi Třeboňska, konkrétně 40 km na jihovýchod od Třeboně.
Zřícenina Pořešína se nachází v okrese Český Krumlov u osady Pořešín. Nalezneme ji na úzkém zalesněném ostrohu levého břehu Malše, asi 7 km severně od města Kaplice.
Hrad je zajímavou raritou v jihočeské hradní architektuře. Na rozdíl od jiných hradů se klíčovým bodem obranných prvků Pořešína stala plášťová hradba, příznačná zejména pro moravské hrady.
Název hradu je odvozen od křestního jména Pořeša (znamená tedy Pořešův hrad či Pořešův dvůr - německy Poreschien). Staveništěm hradu Pořešín se stal konec skalnaté klesající ostrožny ležící v nadmořské výšce 533 m. n. m. jihovýchodně od stejnojmenné vsi.
První písemná zmínka o hradě je ze dne 4. března 1312, tj. dne, kdy dochází k jmenování nového purkrabího. hrad byl založen pány Bavory ze Strakonic, kteří však 2. září roku 1317 Pořešín směnili za Vitějovice.
Novými majiteli Pořešína se tak stali páni z Vitějovic, kteří se po něm psali jako pání z Pořešína a s nimiž byly osudy hradu spojeny značně dlouhou dobu.
Během husitských válek dochází k oslabení panství; tento fakt a ne zcela jasné majetkoprávní vztahy napomohly tomu, že za neznámých okolností Pořešín zabavil majetku lačný soused, Oldřich II z Rožmberka. Ten si na císaři Zikmundovi vyprosil jeho právo odúmrti na pořešínský statek, na což byla 27. února roku 1434 vydána odpovídající listina. Konstatuje se v ní, že Oldřich z obavy, aby se hradu nezmocnili husité, nechal ho do základů zbořit a srovnat se zemí.
Od té doby je hrad neudržovaný; do dnešních dnů jsou zachovány jen části hradeb a zdiva paláce a příkopy.
Na hradě Pořešíně naleznete hradní muzeum, kde se dozvíte zajímavosti o středověkém odívání a zbraních. Uvidíte zde autentické věci nalezené přímo na Pořešíně - kostěný korálek, část zbroje, nůž, ostruhy, mince, sud a nejstarší dřevěný trám - pozůstatek konzoly pro záchod, který unikl hradnímu požáru, protože vyčníval na druhou stranu vně hradu.
Expozice muzea mapuje také více než šestatřicetiletou historii výzkumů hradů na Malši, na jejichž základě byl vytvořen i model hradu Pořešín z doby okolo roku 1390. Mezi další zajímavosti patří věci zde nalezené - kostěný korálek, část zbroje, nůž, ostruhy i další mince.
Od roku 2015 je pro návštěvníky možná "samoobslužná prohlídka" - po hradě jsou rozmístěny panely s obrazy, které znázorňují podobu daného místa za středověku. Klasická průvodcovská služba zde není.
U zříceniny je přístavba k hradnímu muzeu včetně sociálního zařízení, hrad a jeho dílny budou žít rozmanitými akcemi (koncerty, divadla, dětská představení) pro děti i dospělé.
Otevírací doba Hradu Pořešín :
Vstupné:
Poznámky:
Adresa, kontakt: