CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Rozloha: 415 ha
Založen: v letech 1511–12 Štěpánkem Netolickým
Horusický rybník leží v nejsevernější části CHKO Třeboňsku, u vesnice Horusice. Co do velikosti jde o třetí největší český rybník hned za Rožmberkem a Bezdrevem. Jeho hráz s mohutnými duby je dlouhá 730 m (vede po ní silnice z Veselí nad Lužnicí do Třeboně) a výška dosahuje 11 m.
Rybník Horusický, zvaný též Veselský, byl vybudován v letech 1511 - 1512 v ploché kotlině JZ od Veselí nad Lužnicí na místě, kde od r. 1378 stávala vesnice Oslov. Okolo roku 1500 se v okolí Horusic a Oslova začalo se stavbou nového velkého rybníka. Při stavbě, kterou vedl fišmistr Štěpánek Netolický, zcela zanikla ves Oslov, kde ještě v roce 1467 stálo devět domů. Horusičtí zase přišli o četné pole a louky, na což si následně nejednou stěžovali u třeboňské vrchnosti.
K zajímavostem patří i to, že je posledním (tzn. nejspodnějším) rybníkem na proslulé Zlaté stoce, která jej může nahánět. Stoka zde také přiváděla vodu na velký mlýn zvaný Veselský (někdy Podhrázský), jehož trosky jsou k vidění dodnes. Pod hrází Horusického rybníka se Zlatá stoka vlévá po své 42 km dlouhé pouti do Lužnice. Silnice potok překonává po starém klenutém mostku.
Rybník dostává vodu nejen ze Zlaté stoky, ale hlavně z výše položeného bošileckého rybníka a z Bukovského potoka. Pod hrází Horusického rybníka se Zlatá stoka vlévá po své 42 km dlouhé pouti do Lužnice. Silnice potok překonává po starém klenutém mostku.
Ke zvýšení hráze přistoupil Štěpánkův nástupce, Jakub Krčín, a to krátce před stavbou svého rybníka - velikána Rožmberka. Krčín úpravou hráze zvětšoval i jiné rybníky, čímž do značné míry mění Štěpánkův "rukopis", který dával přednost mělkým, vyhřátým rybníkům, vhodným pro chov kaprů.
Po hospodářské stránce dnes náleží tento rybník mezi nejvýnosnější v Čechách, výlov se koná jednou za dva roky.
Poslední aktuální pozvánka na výlov Horusického.
Na J a Z straně rybníka se nachází národní přírodní rezervace.
Celé území rybníka a jeho bezprostředního okolí se stalo útočištěm ohrožených a chráněných rostlin a živočichů. Horusický rybník např. patří celoročně - hlavně na jaře a na podzim mezi významné tahové zastávky vodních ptáků.
V zimě zde lze pozorovat také orla mořského.