CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Nedílnou součástí nabídky pohybových terapií v třeboňských lázních je fyzioterapie. Během procedury odborný pracovník – fyzioterapeut – provádí individuální fyzioterapii, při které se snaží pomocí různých mobilizačních technik a protahovacích pohybů zlepšit pohybovou funkci svalů a kloubů a odstranit případné bolesti.
Fyzioterapie je forma rehabilitace, která se zabývá léčbou pohyblivých částí těla. Klouby, svaly, vazy se mohou přetěžovat při neustále se opakujícím pohybu pouze jedním směrem, ať už je to v důsledku jednostranného zatěžování určitých svalů při práci nebo následkem úrazu či po psychickém a pracovním vypětí člověka v běžném životě.
V současné době velmi přibývá i onemocnění týkající se páteře (vertebrogenní onemocnění), jejichž příčinou je současný životní styl, ve kterém chybí dostatek pohybu.
Individuální fyzioterapie neboli LTV (léčebná tělesná výchova) je komplex rehabilitačních přístupů a postupů směřujících k obnovení hybných a funkčních schopností organismu.
Fyzioterapie používá různé techniky, které umožňují zlepšit pohybovou funkci svalů a kloubů do maximálně možného rozsahu pohybu. Je schopná zlepšit a urychlit léčebný proces pohybového aparátu a snížit až zcela odstranit bolesti a ztuhlost svalů a kloubů. Tato procedura pomáhá také zlepšit správné držení těla, částečně zlepšit i pohyblivost u lidí s artritidou a osteoporózou či zcela odstranit pohybové problémy, které vznikly po úraze.
Fyzioterapii provádí specialisté v oboru fyzioterapie na individuálních cvičebnách dle předpisu lékaře. Postup provedení je vždy individuální podle aktuálních obtíží pacienta. Procedura trvá přibližně 20 až 30 minut. Práce fyzioterapeuta je vždy individuální a zahrnuje např. techniky měkkých tkání (měkké techniky), mobilizace svalů, nácvik uvolňujících manévrů, stabilizace svalového korzetu trupu, úpravu pohybových stereotypů, senzomotoriku a další.
Hlavní snahou fyzioterapie je minimalizovat bolest, zlepšit kloubní pohyblivost a svalové napětí, upravit pohybovou dynamiku a navrhnout pacientovi nejvhodnější cviky a úpravy životních návyků (mnohdy zlozvyků) tak, aby si uchoval veškerý výsledek terapie v co největším měřítku a co nejdéle.
Zatímco masáž je relaxační procedura, při níž masér „jen“ uvolňuje zatuhlé svalstvo, fyzioterapie je léčebná pohybová procedura, při níž fyzioterapeut jde do hloubky; nezajímá ho jen zatuhlé svalstvo, ale i okolní struktury a vůbec celý systém.
Co se týče účinku, dá se zjednodušeně říci, že masáž má účinek krátkodobý a fyzioterapie by ho měla mít dlouhodobější. Účinkem masáže je úleva od bolesti, zlepšení krevního oběhu, uvolnění a relaxace.
Cílem fyzioterapeuta je odstranit i příčiny některých bolestí a napětí, dostat člověka do lepšího stavu, zlepšit kondici. Fyzioterapeut při své práci zkoumá příčiny bolestí, snaží se tělo dostat do normálu a následně motivuje pacienta prostřednictvím rad a doporučením speciálních cviků k minimalizaci rizik.
Individulání fyzioterapii (léčebnou tělesnou výchovu) jako jednu z forem rehabilitace je možné absolvovat v třeboňských Lázních Aurora i Bertiných lázních na doporučení lékaře.