CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Mezi významné osobnosti, kteří se narodili v Třeboni, patří i malíř, český národopisec,, spisovatel a pedagog František Volf. Byl mj. spoluautorem Českého roku v pohádkách, písních, hrách a tancích, říkadlech a hádankách.
Narodil se 1. prosince 1897 v Třeboni v rodině učitele. Po maturitě na zdejším gymnáziu v roce 1917 nastoupil jako pomocný učitel v Branné u Třeboně.
Osudové se stalo pro Volfa v roce 1918 setkání se slovakofilem Karlem Kálalem. Byl na jeho přednášce a ta jej tolik ovlivnila, že se nadchl pro myšlenku obrody slovenského národa, a proto v roce 1919 odešel na Slovensko. Zde žil až do roku 1938. Studoval na Univerzitě Komenského v Bratislavě a pracoval jako učitel. V tomto období vydal více jak padesát proz. V roce 1924 se navíc setkal a spřátelil s K. Plickou, sběratelem a vydavatelem české a moravské lidové tvořivosti, a společně připravovali podklady pro vydání lidových písní a poezie z Čech, Moravy i Slovenska.
V roce 1938 se František Volf přestěhoval do Prahy a zde pod vlivem malíře Jiřího Jelínka, člena uměleckého spolku Mánes, se začal soustavně věnovat malování a kresbě.
V roce 1945 se stal spoluautorem prvního dílu Českého roku v pohádkách, písních, hrách a tancích, říkadlech a hádankách - Jaro s K. Plickou a K. Svolinským. v dalších svazcích byl již samostatným ilustrátorem.
Přestože žil František Volf střídavě v Praze, v Polabí a Žatecku, často navštěvoval rodnou Třeboň. Pořádal řadu výstav v Čechách a na Moravě. První výstavu v Třeboni měl v roce 1969, další pak v letech 1976 a 1980. Konec života prožil Volf opět v rodné Třeboni. Zemřel 3. července 1983 v Českých Budějovicích.
V roce 1977 mu byl udělen titul Zasloužilý umělec a v témže roce i obdržel čestné občanství Třeboně.
S obrazy Františka Volfa se můžeme dnes v Třeboni setkat v Muzeu Třeboň, a jeho jméno nese (od roku 2023) jedna z nových ulic na okraji města Třeboně.