CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Ema Destinnová - pěvkyně světové úrovně, herečka, spisovatelka. Žena velice inteligentní a vzdělaná, s hlubokým zájmem o divadlo, hudbu, literaturu a výtvarné umění. Se smyslem a láskou k přírodě, starožitnostem a kuriozitám, kterých měla i na strážském zámku bezpočet.
Ema Destinnová pocházela z rodiny dobře známé a vážené v pražské vlastenecké společnosti. Její původní jméno znělo Emílie Pavlína Kittlová. Vyrůstala v rodině velice zámožné. Ema svůj krásný hlas získala jako dědictví po své matce, která krátce zpěv studovala a měla i angažmá v pařížské opeře.
Ema Destinnová byla členkou Národního divadla v Praze, Dvorní opery v Berlíně a Metropolitní opery v New Yorku. Vystupovala po celém světě v operách mnoha známých hudebních skladatelů. Při angažmá v Metropolitní opeře v New Yorku zpívala například po boku Enrica Carusa.
Mezi nejvýznamnější role patří Mařenka z Prodané nevěsty, Milada z opery Dalibor, Aida, Carmen, Salome a další.
Když v roce 1915 odjela koncertovat do Ameriky chtěl využít odboj možnost, jak dopravit za hranice důležité informace. Když se Ema Destinnová v roce 1916 z Ameriky vrátila do Čech, čekala ji na hranicích c. k. rakouská policie. Od té doby byla pod soustavným dohledem a měla přísný zákaz vycestovat za hranice Rakouska. Uchýlila se na svůj zámek ve Stráži nad Nežárkou.
V posledním roce 1. světové války, 1918, se Destinnová opět vrátila na české scény a všude slavila úspěchy. Na konci koncertů zpívala českou národní hymnu Kde domov můj, čímž vyjadřovala na svých vystoupeních národní cítění.
Pobyt Emy Destinové ve Stráži nad Nežárkou
Ema milovala přírodu a rybaření na Třeboňsku.
Na zámku ve Stráži nad Nežárkou, k němuž později přikoupila mlýn a vilu, a ke kterému patřily lesy, několik rybníků, pivovar a lihovar, se usídlila již na vrcholu své slávy a díky ní je městečko v kulturních kruzích známé dodnes. Zde také napsala román Ve stínu modré růže o životě předchozích majitelů Stráže.
Celý život toužila po lásce, v r. 1923 se dokonce vdala za mnohem mladšího muže zcela jinak založeného než ona. Manželství se nevydařilo, Destinová se stále více stranila lidí a obracela se k přírodě.
Zemřela v lednu r. 1930 na mozkovou mrtvici. Je pohřbena na pražském Vyšehradě, na hřbitově českých velikánů.
Život Emy Destinnové na Třeboňsku připomíná stálá expozice na strážském zámku.